Orlen wybuduje na Bałtyku farmę wiatrową

Orlen Spółka Akcyjna ma w planach budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z zapowiedziami prezesa koncernu Daniela Obajtka, inwestycja ruszy z początkiem przyszłego roku.

Orlen wybuduje na Bałtyku farmę wiatrową
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 lipca 2023

Pięć nowych koncesji

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Obajtek podkreślał:

„Chcemy być pierwszą w Polsce firmą, która rozpocznie budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Planujemy, że nastąpi to na początku 2024 roku. Wszystkie nasze działania w obszarze morskiej energetyki wiatrowej przebiegają zgodnie z planem”.

Spółka czeka obecnie na oficjalne potwierdzenie przyznania jej pięciu nowych koncesji na Morzu Bałtyckim, których łączna moc wyniesie 5,2 GW.

Cały czas trwa ponadto realizacja projektu Baltic Power oraz budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu.

Jak Polska buduje swoją energetyczną niezależność?Jak Polska buduje swoją energetyczną niezależność?Jakub Stasak

Koncern posiada już koncesję na budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1,2 GW.

Pozwolenie obejmuje obszar o powierzchni 131 km2, zlokalizowany około 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Współpraca międzynarodowa

Realizowany w ramach wspomnianej koncesji projekt powstaje we współpracy z kanadyjską firmą Northland Power, a Daniel Obajtek nie wyklucza, że również nowe inwestycje urzeczywistniane będą wspólnie z partnerami.

W opinii prezesa Orlenu niezwykle ważną częścią krajowej energetyki są aktualnie małe reaktory jądrowe (SMR), gwarantujące tanią, czystą i bezpieczną energię.

W Polsce powstanie reaktor jądrowy MMRW Polsce powstanie reaktor jądrowy MMRJakub Stasak

W związku z powyższym stwierdził on, że:

„Budowa pierwszego reaktora to nasz strategiczny projekt. Zabezpieczyliśmy już jego finansowanie, współpracujemy z dwiema firmami — kanadyjską i amerykańską, a także pozyskaliśmy wsparcie Państwowej Agencji Atomistyki. Planujemy postawić pierwszy blok w 2029 roku”.

Zeroemisyjna energetyka jądrowa

Zgodnie z zapowiedziami, szacowany docelowy koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej ma być o około 30% niższy niż w przypadku energii gazowej.

Pojedynczy reaktor typu SMR o mocy 300 MWe jest w stanie zapobiec emisji do atmosfery od 0,3 do 2 milionów ton dwutlenku węgla rocznie (w zależności od tego, jakie paliwo zastępuje).

Grupa Orlen planuje ponadto wdrożenie, opracowanej przez GE Hitachi, technologii BWRX-300.

Znajduje się ona w kręgu zainteresowań blisko trzydziestu krajów, w tym m.in. USA, Kanady, Czech, Szwecji i Estonii.

Zdecydowanie najbardziej zaawansowane prace w opisywanym zakresie prowadzone są na terytorium Kanady, gdzie pierwszy reaktor BWRX-300 zostanie uruchomiony w 2028 roku, w elektrowni jądrowej Darlington, położonej 50 km od centrum Toronto.

Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Monika Świetlińska

Inwestujący w zeroemisyjną energetykę jądrową Orlen Synthos Green Energy (spółka Orlenu i Synthosu) sprawdził kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych.

Następny, zaplanowany na najbliższe dwa lata, etap projektu, to szczegółowa analiza możliwości budowy pierwszego małego bloku jądrowego w pobliżu siedmiu miejscowości: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawy.

W tych właśnie okolicach znajdują się zakłady produkcyjne o najwyższym poziomie energochłonności, są one także wyjątkowo optymalne, biorąc pod uwagę potrzeby ciepłownictwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.