Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Wielu kierowców ma wątpliwości co do obowiązkowego wyposażenia samochodu, zwłaszcza jeśli chodzi o apteczkę samochodową. Według przepisów nie ma obowiązku posiadania jej w aucie. Jednak istnieją wyjątki — kto powinien ją mieć w samochodzie? 

Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?
 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 11 lipca 2023

Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, apteczka samochodowa nie jest wymaganym elementem wyposażenia samochodu. Obowiązkowe wyposażenie auta opisuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie wskazuje na dwa niezbędne elementy, które koniecznie muszą znaleźć się w samochodzie — jest to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. 

Wyjątki — kto powinien mieć w pojeździe apteczkę?

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia określa również wyjątki w związku z posiadaniem apteczki w pojeździe. Apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w autobusach, taksówkach, samochodach ciężarowych do przewozu osób poza kabiną kierowcy oraz pojazdach przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach EuropyObowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach EuropyMichał Górecki

Ponadto należy pamiętać o tym, że w niektórych krajach apteczka jest wymaganym elementem wyposażenia auta. Pomimo obowiązującej Konwencji Wiedeńskiej, która zakłada, że samochód musi być wyposażony w elementy obowiązujące w kraju zarejestrowania auta, zdarza się, że za granicą policja stosuje lokalne przepisy. Warto mieć to na uwadze i aby uniknąć niekomfortowych sytuacji podczas zagranicznych wojaży, należy zaopatrzyć się w apteczkę i inne niezbędne elementy. Apteczka obowiązkowa jest np. w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Grecji i Bułgarii. 

Z jakich elementów powinna się składać apteczka? 

Pomimo tego, że apteczka nie jest obowiązkowa, dla bezpieczeństwa swojego i innych, warto mieć ją w samochodzie. Co powinno znajdować się w apteczce? 

 • opatrunek indywidualny — dający możliwość zaopatrzenia ran,
 • plastry opatrunkowe różnej wielkości — do zabezpieczenia drobnych uszkodzeń skóry,
 • plastry bez opatrunku — do podtrzymania mniejszych opatrunków z gazy,
 • opaski elastyczne lub półelastyczne — przydatne przy skręceniach i zwichnięciach stawów,
 • bandaże dziane ( 5 i 15 cm.) — podstawowy środek mocującym opatrunki,
 • kompresy jałowe z gazy — do bezpośredniego zaopatrzenia małych i dużych ran,
 • chusty trójkątne — do stabilizacji kończyn w przypadku np. złamań, skręceń,
 • nożyczki — niezbędne do rozcięcia ubrania, a w razie konieczności przecięcia pasów bezpieczeństwa,
 • rękawice lateksowe — dla zabezpieczenia rąk ratownika przed zakażeniem,
 • koc ratunkowy (folia RNC) — do przykrycia poszkodowanego, by go ogrzać lub ochłodzić,
 • maseczka — do sztucznego oddychania,
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

W apteczce nie powinno być leków i środków dezynfekcyjnych, ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne panujące w samochodzie, które nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania dla tych środków medycznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!