System argentyński

- Rafał Stępniewski
- /
System argentyński to model działalności polegający na samofinansowania się grupy złożonej z określonej liczby osób. Założeniem takiego systemu jest to, że jego członkowie zasilają kasę konsorcjum wstępując do niego, a także wpłacając na jego rzecz określone sumy pieniędzy w kolejnych ratach.
Tak pozyskany kapitał przeznaczany jest na przyznawanie członkom grupy towarów lub pożyczek, a o kolejności ich przekazywania decydować może wartość dotychczas przekazanego kapitału, czy staż w konsorcjum.
System ten jednak nie gwarantuje wszystkim członkom grupy możliwości skorzystania z obiecanej pożyczki, lub przekazania określonego towaru, na który czasem członkowie systemów czekać musieli nawet kilka lat. Dodatkowo portfel konsorcjum pomniejszany jest stopniowo o koszty administrowania systemem, co w wielu przypadkach było pretekstem do nielegalnego wyprowadzania pieniędzy z systemu.
Faktycznie więc na systemie zarabiają wyłącznie jego organizatorzy oraz ewentualnie korzystały osoby, którym pożyczka wypłacona została w pierwszej kolejności.
Prowadzenie działalności w formie systemu argentyńskiego jest zakazane w Polsce od 3 sierpnia 2004 r. ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ograniczenie to zostało wprowadzone ze względu na liczne przypadki oszustw i wyłudzeń.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.