Szafa rackowa – najważniejszy element wyposażenia serwerowni

W dobie cyfryzacji posiadanie dobrze wyposażonej serwerowni jest kluczowe dla każdej firmy. Umożliwia przechowywanie drogiego sprzętu IT oraz sprawne zarządzanie dużą ilością danych. Aby cieszyć się nienagannie działającym systemem informatycznym – trzeba dobrze wyposażyć serwerownię. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak zaaranżować to pomieszczenie i czym kierować się przy wyborze szaf rackowych i akcesoriów.

Szafa rackowa – najważniejszy element wyposażenia serwerowni
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 31 marca 2023

Szafa rack – specjalistyczny mebel do przechowywania sprzętu IT

Oczywiście serwerownia musi być wyposażona w meble – takie jak szafy, szafki wiszące czy półki. Nie mogą to być jednak zwykłe meble, a specjalistyczne akcesoria dla branży IT. Taki mebel jak szafa rack jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej serwerowni.

Szafy rack dostępne są w różnych wariantach (na przykład szafy rack stojące czy szafy rack wiszące), jak i rozmiarach. Najczęściej spotykana jest szafa rack 19-calowa. Dostępne są jednak również inne rozmiary. Szafa rack 23-calowa jest stosowana na przykład w branży telekomunikacyjnej.

Dlaczego szafy rack są tak ważnym elementem wyposażenia? Ponieważ muszą chronić profesjonalny sprzęt IT, a jednocześnie zapewniać warunki do prawidłowego działania urządzeń teleinformatycznych.

Co istotne – w szafie mogą się znajdować akcesoria, które jeszcze bardziej ułatwiają utrzymanie porządku. Są to na przykład półki, prowadnice kablowe, listwy zasilające czy systemy chłodzenia. Ponadto szafy serwerowe służą do przechowywania patch paneli, wyposażanych w moduły keystone.

Jak wybrać odpowiednią szafę rack?

Szafa rackowa to bardzo ważny mebel, ponieważ chroni sprzęt IT. Warto zwrócić uwagę, aby była to szafa wykonana z najwyższej jakości materiałów. Zazwyczaj szafy rackowe wykonywane są z wytrzymałej stali, a ich konstrukcja obejmuje takie komponenty jak: rama, boczne panele i drzwi metalowe. Mogą to być drzwi perforowane (dla lepszej wentylacji).

Ponadto szafy rack mogą być przeszklone i wyposażone w kółka, co ułatwia przesuwanie urządzeń w inne miejsce. Komponenty szafy są ze sobą połączone za pomocą śrub, ale bez problemu można zdemontować dowolną część.

Ważną cechą jest możliwość personalizacji wnętrza takiej szafy. Można ją wyposażyć w praktyczne półki, uchwyty, panele przepustowe, wentylatory i systemy chłodzenia. Wszystkie te rozwiązania mają zapewniać bezawaryjną pracę urządzeń IT.

Wybierając szafę rackową, należy oczywiście wziąć pod uwagę ilość posiadanego sprzętu oraz wielkość poszczególnych urządzeń. Szafa rack powinna być na tyle duża, aby pomieścić sprzęt IT, akcesoria i okablowanie strukturalne. Jak wspomnieliśmy wcześniej – najczęściej można się spotkać z 19-calową szafą rack.

Szafy rack wiszące czy szafy rack stojące – co wybrać?

Szafy dzielą się też na wiszące i stojące. Jeżeli planujesz przechowywać ciężki sprzęt o dużych gabarytach, to koniecznie wybierz szafę stojącą. Niemniej wisząca szafa może ci się przydać na lżejsze i mniejsze urządzenia.

Jeżeli masz małe pomieszczenie, to świetnie sprawdzą się szafy serwerowe wiszące, ponieważ zwykle są mniejsze i zajmują mniej miejsca. Można je z powodzeniem wykorzystać do przechowywania takich elementów jak: switche, firewalle, przełącznice światłowodowe itp.

Serwerownię zawsze można rozbudować z biegiem czasu, gdy dokupisz nowe urządzenia lub zmienią się potrzeby twojej firmy. Warto jednak przemyśleć kwestię aranżacji już na samym początku.

Moduły keystone – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Podczas urządzania profesjonalnej serwerowni, należy podjąć wiele decyzji – od tych dotyczących sprzętu aż po dobór akcesoriów. Do realizowania połączeń sieci LAN za pomocą tak zwanych skrętek (czyli przewodów sieciowych) najlepiej sprawdzają się moduły keystone RJ45. Odpowiedni projekt, jak i zainstalowanie okablowania wewnątrz szaf serwerowych, to niezwykle ważna kwestia, która ma wpływ na zarządzanie nimi.

Moduły można zamontować w specjalnych patch panelach. Można jednak montować je również w puszkach, obudowach czy obudowach gniazd natynkowych. Daje to wiele możliwości, jeśli chodzi o konfigurację połączeń o różnych parametrach. Dodatkowo w jednym patch panelu mogą być zamontowane gniazda UTP, STP czy nawet światłowodowe.

Co istotne – moduły keystone umożliwiają wymontowanie tylko jednego modułu keystone jack w razie uszkodzenia (nie trzeba demontować całego patch panelu). Co za tym idzie – moduły keystone zapewniają komfortową eksploatację i dają gwarancję ciągłości pracy, nawet jeżeli dojdzie do uszkodzenia jakiegoś pojedynczego przewodu.

Serwerownia – jakie należy stworzyć warunki?

Urządzanie serwerowni nie polega jedynie na skompletowaniu odpowiednich akcesoriów i umeblowania. Trzeba stworzyć odpowiednie warunki, które umożliwią bezpieczne przechowywanie sprzętu IT.

Serwerownia powinna być wyposażona w odpowiednie systemy, które kontrolują poziom wilgotności i temperaturę we wnętrzu. Równie ważne są czujniki i systemy przeciwpożarowe i przeciwzalaniowe.

Ponadto należy zwrócić uwagę na redundację, czyli wyposażyć serwerownię w urządzenia (alternatywne źródła zasilania i łącza z siecią) zapewniające ciągłość pracy w razie awarii. Ważne są też odpowiednie zabezpieczenia, aby do serwerowni nie mogły się dostać niepowołane osoby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!