Dlaczego we współczesnym biznesie tak ważne jest odpowiednie oprogramowanie? Wyjaśniamy!

Profesjonalny software towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Na dobrą sprawę, w drugiej dekadzie XXI wieku, trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby nasza codzienność, gdyby nie oprogramowanie użytkowe. Czym kierować się przy wyborze aplikacji, by ta spełniła nasze oczekiwania?

Dlaczego we współczesnym biznesie tak ważne jest odpowiednie oprogramowanie? Wyjaśniamy!
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 30 marca 2023

Czym jest oprogramowanie użytkowe?

Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja. Są to zarówno pakiety biurowe, specjalistyczny software dla programistów, jak i nowoczesne aplikacje webowe, czyli takie, których nie trzeba instalować na komputerze – wystarczy przeglądarka i dostęp do globalnej sieci danych.

Wybrane klasy oprogramowania nie zawsze są między sobą kompatybilne. Jeszcze kilka lat temu uruchomienie na Linuxie aplikacji stworzonej z myślą o Microsoft Windows było zadaniem bardzo trudnym – pomimo szerokiej dostępności tzw. emulatorów, jak np. Wine. 

Dziś problem ten w dużej mierze dotyka urządzeń mobilnych. Mimo tego, że usługi tworzone z myślą o Androidzie i iOS nieraz są dokładnie takie same, to jednak – z czysto technicznego punktu widzenia – są to dwa zupełnie różne programy, pisane pod zupełnie inne wytyczne, jakie obowiązują w Sklepie Play czy w App Store. 

Od wprowadzenia na rynek Edlina, czyli protoplasty dzisiejszych aplikacji użytkowych (był to edytor tekstu działający w środowisku MS DOS) minęło już ponad 30 lat. Z biegiem czasu oprogramowanie bardzo mocno ewoluowało i dziś pomaga nam praktycznie w każdej czynności, jaką chcielibyśmy wykonać na komputerze. 

Czym kierować się przy wyborze dedykowanego softu?

Przede wszystkim jego możliwościami oraz elastycznością, dzięki której będziemy mogli spersonalizować oprogramowanie, czyli w możliwie jak największym stopniu dopasować je do naszych oczekiwań. Firma, która tworzy właśnie takie, skrojone pod użytkownika usługi, to wywodzący się z Katowic Kotrak. Czym wyróżnia się to przedsiębiorstwo?

Przede wszystkim szerokim zakresem świadczonych usług. Przed wdrożeniem konkretnego oprogramowania specjaliści dokładnie przeanalizują, czym zajmuje się nasza firma, a następnie zaproponują konkretne, skrojone pod nasz model biznesu, rozwiązania. 

Pracujący tam programiści tworzą nie tylko oprogramowanie dedykowane, ale też wdrażają rozwiązania od Comarch, w tym:

  • HRM – do zarządzania pracownikami,
  • DMS – gdy chcemy zwiększyć wydajność pracy,
  • Workflow – gdy chcemy zautomatyzować obieg dokumentów w przedsiębiorstwie,
  • B2B – by usprawnić komunikację z kontrahentami.

Przez ponad 30 lat swojej działalności, Kotrak pracował z ponad dziewięcioma tysiącami różnych przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i zza granicy, działających w zupełnie innych segmentach rynku. To ogromna wiedza, dzięki której zatrudnieni tam programiści z pewnością będą w stanie uszyć software uszyty idealnie na miarę Twoich oczekiwań.

Profesjonalny software w firmie – czyli jaki?

Przede wszystkim bezpieczny. Oprogramowanie musi być skonfigurowane w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wycieku ważnych danych o Twojej firmie. W parze z bezpieczeństwem powinna iść też prosta i intuicyjna obsługa takiego narzędzia. 

Użytkownicy cenią sobie rozwiązania, które działają zarówno w chmurze danych, jako aplikacja SaaS (Software as a Service), jak i takie, które można zainstalować bezpośrednio na serwerach w przedsiębiorstwie. Każda z tych metod ma swoje mocne strony, dlatego też przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z fachowcami. 

Wartością dodaną będą też rozwiązania modułowe, gdzie kolejne funkcjonalności zawsze możemy doinstalować do już posiadanej aplikacji. To także ogromne ułatwienie dla pracowników: wciąż mogą wykonywać swoją pracę, korzystając tylko z jednej aplikacji, a nie z kilku (a nierzadko i kilkunastu) narzędzi od różnych deweloperów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!