Polski rynek e-mobility rośnie: 170 tys. nowych BEV do 2030 roku

Liczba nowo rejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce może wzrosnąć do niemal 170 tys. sztuk w 2030 roku, co stanowi ponad 10-krotny wzrost w porównaniu z 2022 rokiem – wynika z najnowszego raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Polski rynek e-mobility rośnie: 170 tys. nowych BEV do 2030 roku
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 marca 2023

Wzrost o ponad 80% w ciągu roku

Mimo trwających zaburzeń łańcuchów dostaw w sektorze motoryzacyjnym, polski rynek e-mobility rośnie w szybkim tempie. Na koniec 2022 roku liczba zarejestrowanych BEV wynosiła 33 866 sztuk, co oznacza wzrost o ponad 80% w ciągu roku i niemal czterokrotny wzrost od 2020 roku. Udział samochodów elektrycznych w sprzedaży nowych pojazdów osobowych w Polsce wzrósł z 0,02% w 2014 roku do 2,7% w 2022 roku. Mimo to, jest to nadal zdecydowanie mniej niż średnia w Unii Europejskiej, która wynosiła 12,1% na koniec 2022 roku.

Ponad 400 autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice polskich miastPonad 400 autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice polskich miastMichał Górecki

W Polsce najwięcej BEV na mieszkańca znajduje się w Warszawie (ponad 4 na 1000 mieszkańców), a kolejne miejsca zajmują Poznań, Katowice, Kraków i Opole. Niższy wynik (poniżej 0,5) odnotowano natomiast w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Wałbrzychu i Rudzie Śląskiej.

W województwie mazowieckim zarejestrowano 31% wszystkich BEV w Polsce, a drugie i trzecie miejsce zajęły województwa małopolskie (ponad 11% udziału) i wielkopolskie.

Elektromobilność w Polsce skoncentrowana jest przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. Warszawa odpowiada za prawie 22% całej polskiej floty BEV, a w 2022 roku za ponad 21% nowych rejestracji tego typu pojazdów. Około 26% polskiej floty BEV zarejestrowano w miastach o liczbie mieszkańców od 300 tys. do 1 mln.

Udział firm w polskim rynku elektromobilności

Firmy coraz mocniej zaznaczają swój udział w polskim rynku elektromobilności, z przedsiębiorcami odpowiedzialnymi za 78% rejestracji nowych BEV na polskim rynku w 2022 roku. Liderami pod względem liczby rejestracji byli leasingodawcy (prawie 39% udziału) oraz dealerzy samochodowi.

Najpopularniejszymi markami samochodów elektrycznych w Polsce pod względem łącznej liczby rejestracji są Nissan, Tesla oraz BMW. Wśród najchętniej kupowanych przez Polaków modeli BEV w 2022 roku znalazły się Tesla Model 3, Ford Mustang Mach-E oraz Nissan Leaf.

Orlen: powstaną stacje do ładowania wodoruOrlen: powstaną stacje do ładowania wodoruAnna Malinowska

W 2022 roku wprowadzono do polskiej oferty 18 nowych modeli samochodów całkowicie elektrycznych. Średni zasięg debiutujących modeli osobowych przekroczył 500 km, a średnia maksymalna moc ładowania wyniosła 150 kW. Na 2023 rok zaplanowano ponad 30 kolejnych premier samochodów całkowicie elektrycznych.

Rozwój do 2030 roku

PSPA przewiduje, że do 2030 roku łączna liczba nowo rejestrowanych samochodów elektrycznych (osobowych i dostawczych) w Polsce zwiększy się do prawie 170 tys. sztuk. Polska osiągnie podobny poziom rejestracji nowych BEV jak Belgia, Hiszpania czy Włochy w 2022 roku już w 2024 roku, natomiast do ubiegłorocznego wyniku Niderlandów zbliżymy się w 2025 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!