Twardy lockdown w Niemczech. Przymusowy przestój w wielu polskich firmach?

Niemal całkowite zamrożenie życia publicznego w Niemczech przewidują najnowsze przepisy wprowadzone przez Republikę Federalną Niemiec w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Wielu pracodawców wprowadza ferie zakładowe. To może oznaczać, że polskie firmy prowadzące biznes z niemieckimi kontrahentami mogą mieć przymusową przerwę w pracy.

Twardy lockdown w Niemczech. Przymusowy przestój w wielu polskich firmach?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 grudnia 2020

Od kiedy twardy lockdown w Niemczech?

Niemcy to największy partner gospodarczy Polski.Wprowadzenie przez Berlin twardego lockdownu, może oznaczać pewne trudności dla firm, które współpracują z kontrahentami za Odrą. Rząd federalny zachęca do wprowadzenia w zakładach ferii zakładowych lub przejście na tryb home office.Polskie firmy mogą mieć okresowe problemy z prowadzeniem interesów z niemieckimi firmami, ale jak zaznaczają eksperci od handlu międzynarodowego,wszystko powinno „odżyć” po wygaszeniu obostrzeń.

Obostrzenia zapowiedziane przez kanclerz Angelę Merkel, mają potrwać od 16 grudnia do 10 stycznia. Informacja o ewentualnym przedłużeniu obostrzeń ma zostać przekazana opinii publicznej 5 stycznia.

Lockdown w Niemczech

Zgodnie z wypowiedziami władz w Berlinie, głównym celem obostrzeń jest ograniczenie kontaktów. W przypadku prywatnych spotkań utrzymano granicę 5 osób z dwóch gospodarstw domowych, z pominięciem dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia. Dodatkowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone przez władze poszczególnych landów. Rząd Niemiec apeluje także o zrezygnowanie podróży, jeśli tylko jest to możliwe.

Ograniczenia będą obowiązywały także w święta i sylwestra.Nie będzie można organizować żadnych publicznych zgromadzeń. Wprowadzono także zakaz odpalania fajerwerków. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych jest aktualnie zabroniona.

Czy przyjeżdżając do Polski na święta muszę odbyć kwarantannę?Czy przyjeżdżając do Polski na święta muszę odbyć kwarantannę? Michał Górecki

Zamrożony handel i usługi w Niemczech

Od 16.12 do 10.01 otwarte mogą być jedynie sklepy spożywcze,apteki, drogerie, stacje benzynowe  oraz poczta. W przypadku gastronomii możliwe są jedynie dostawy i odbiór zamówionych posiłków. Co najmniej do 10 stycznia nie będą działać zakłady fryzjerskie. Nie będzie można skorzystać także z usług kosmetyczki, masażysty czy tatuażysty.

Zamknięte szkoły i niektóre firmy w Niemczech

Szkoły i przedszkola w Niemczech będą zamknięte, a zaplanowane zajęcia będą odbywać się w trybie zdalnym. Dla rodziców najmłodszych dzieci w wielu przedszkolnym zapowiedziano płatne urlopy.

W przypadku firm, które będą musiały być zamknięte lub ucierpiały z powodu tej decyzji, przewidziano pomoc pomostową, która została zwiększona z 200 tys do 500 tys. euro – informuje Deutsche Welle.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!