Umowa o dzieło: najważniejsze informacje

Umowy o dzieło stanowią elastyczne narzędzie na rynku pracy, oferując różnorodne rozwiązania zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. To podejście, które może okazać się korzystne, szczególnie w przypadku zadań o charakterze projektowym, doraźnym lub kreatywnym, umożliwiając dostosowanie warunków pracy do konkretnego zadania i potrzeb obu stron. Przy odpowiednich okolicznościach może być doskonałym rozwiązaniem.

Umowa o dzieło: najważniejsze informacje
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 12 października 2023

Co to za rodzaj umowy?

To rodzaj umowy cywilnoprawnej, która jest stosowana w wielu krajach, w tym w Polsce. Umożliwia jednej stronie, zwanej zleceniodawcą, zlecanie drugiej stronie, zwanej wykonawcą, wykonania określonego dzieła, usługi lub projektu. W zamian za to wykonawca otrzymuje wynagrodzenie.

W umowie o dzieło zleceniodawca określa co powinien dostarczyć wykonawca. Może to być projekt graficzny, tekst, remont mieszkania, stworzenie programu komputerowego itp. Ważne jest także, aby było w niej określone wynagrodzenie, które zostanie wypłacone wykonawcy za wykonanie dzieła. Może być ono stałe lub uzależnione od efektów pracy.

Co może być dziełem w umowie o dzieło?Co może być dziełem w umowie o dzieło? Anna Malinowska

Wykonawca często ma dużą samodzielność w kwestii organizacji swojej pracy i wykonywania zleconej pracy. Może nie być pod bezpośrednim nadzorem w trakcie wykonywania zadania.

Umowy o dzieło są często wykorzystywane w branżach kreatywnych, informatycznych, budowlanych i wielu innych. Są elastyczne; pozwalają zleceniodawcom na współpracę z różnymi specjalistami bez konieczności zatrudniania ich na stałe. Jednak warto pamiętać, że w umowie o dzieło strony nie mają takich samych praw i obowiązków, jak w przypadku umowy o pracę, co może wpływać na ich status prawno — socjalny i prawo do zabezpieczeń społecznych. 

Umowa o dzieło a emerytura

W Polsce, aby nabyć prawo do emerytury trzeba opłacać składki emerytalne. Przy umowie o dzieło nie są one automatycznie odprowadzane; co za tym idzie, ma to wpływ na to, czy okres pracy zostanie uwzględniony w emeryturze.

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest samodzielne opłacanie składki emerytalnej i rentowej. Jest to możliwe poprzez dobrowolne ubezpieczenie społeczne, które pozwala na zgromadzenie okresów składkowych potrzebnych do uzyskania świadczenia. Niezbędne jest wypełnienie formularza ZUS ZUA i przekazanie go na do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na przykład osobiście, czy listownie.

Umowa zlecenie o cechach umowy o pracę. Co można zrobić?Umowa zlecenie o cechach umowy o pracę. Co można zrobić?Małgorzata Łaziuk

Jest to ważne, aby regularnie opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, aby nabyć prawo do świadczeń emerytalnych. Osoby, które pracują na umowie o dzieło i są zainteresowane otrzymywaniem emerytury, powinny skonsultować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub z doradcą emerytalnym, aby dowiedzieć się, jakie kroki podjąć i jakiej wysokości składki opłacić, aby uzyskać świadczenia emerytalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!