Uszkodzone banknoty - co z nimi zrobić?
Od denominacji złotego (1 stycznia 1995 roku) minęły już niemal trzy dekady, choć 7 kwietnia 2017 roku krajowe banknoty obiegowe zyskały nieco odmienioną szatę graficzną, to w naturalny sposób wciąż narażone są one na różnego rodzaju uszkodzenia. Jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy w naszym portfelu znajdzie się zniszczony banknot? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 4 czerwca 2024
Uszkodzone banknoty – status prawny
Zużyte bądź uszkodzone znaki pieniężne polskiej waluty przestają być prawnym środkiem płatniczym.
Wobec powyższego zarówno klient, jak i sprzedawca ma pełne prawo do odmowy przyjęcia takich pieniędzy.
NBP — jaką rolę w systemie finansowym państwa pełni bank centralny?Jakub Stasak
Co niezwykle istotne, jeśli autentyczność emitowanych przez NBP banknotów nie budzi wątpliwości, a stan zachowania umożliwia rozpoznanie wartości nominalnej, można wymienić je na znaki pieniężne nadające się do obiegu.
Jakie banknoty podlegają wymianie?
Analizowaną kwestię szczegółowo reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Budżet państwa. Skąd pochodzą i jak są wydawane publiczne pieniądze?Jakub Stasak
Zgodnie z treścią niniejszego aktu prawnego wymianie podlegają banknoty:
• postrzępione,
• naddarte,
• podklejone,
• przerwane,
• nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione,
• uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku,
• kruszące się, zawilgocone, nadpalone, zbutwiałe.
W przypadku, gdy zużycie lub uszkodzenie znaków pieniężnych polega na ich zanieczyszczeniu, w szczególności zanieczyszczeniu biologicznym lub chemicznym, osoba przedstawiająca te znaki do wymiany powinna podać informacje o rodzaju zanieczyszczenia, jeżeli takie informacje posiada.
Uwaga: Jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przedstawione do wymiany banknoty nie są autentyczne, może dojść do ich zatrzymania.
Gdzie wymienię zniszczone banknoty?
Wymiana zniszczonych banknotów możliwa jest w kasach wszystkich banków działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?Jakub Stasak
W sytuacji, gdy przedstawione do wymiany banknoty nie spełniają warunków tej wymiany w bankach, na podstawie stosownego wniosku przyjmowane są przez poszczególne banki, następnie zaś przesyłane w celu wymiany do Centrali NBP.
Istnieje ponadto możliwość, przesłania przez osobę fizyczną wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami (o łącznej wartości nieprzekraczającej kwoty 2000 złotych) bezpośrednio do Centrali NBP.
Czy zawsze otrzymam pełną wartość wymienianego banknotu?
Nie.
Zwrot równowartości wymienionych banknotów otrzymamy pod warunkiem, że:
• są one przerwane na nie więcej niż dziewięć części, sklejone lub niesklejone, jeżeli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni,
• ponad 75% ich pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie.
Banknot, który zachował od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony na połowę swojej wartości nominalnej.
Ważne: Banknoty niespełniające żadnego ze wspomnianych kryteriów nie podlegają wymianie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.