Vinted pod lupą UODO

Po zgłoszeniach od konsumentów, jakie docierały do UODO poprzez infolinię, regulator skierował do swojego odpowiednika na Litwie wniosek o pomoc w sprawie platformy sprzedażowej Vinted. Chodzi o żądania przesłania kopii dowodów osobistych. To właśnie na tą praktykę mieli się skarżyć polscy użytkownicy.

Vinted pod lupą UODO
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Dane osobowe i platforma sprzedażowa

Vinted to bardzo popularna wśród polskich konsumentów platforma internetowa, na której można sprzedać swoje ubrania. Jej operatorem jest spółka Vinted UAB, która ma swoją siedzibę na Litwie.

Jak informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych, na prowadzoną przez niego infolinię, zgłaszali się konsumenci, którzy zwrócili uwagę na konieczność przedstawienia kopii dowodów osobistych w ramach aktywności na portalu.

„Z tego powodu UODO – w ramach mechanizmu wzajemnej współpracy – wystąpił z wnioskiem w trybie art. 61 RODO do Państwowego Inspektoratu Ochrony Danych (litewskiego organu nadzorczego) o wszczęcie postępowania z urzędu lub przeprowadzenie kontroli w firmie Vinted UAB w celu dostosowania operacji przetwarzania do przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO)” - poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Kiedy trzynasta emerytura?Kiedy trzynasta emerytura?Michał Górecki

UODO vs. Vinted

Wspomniany wniosek polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych został przesłany pod koniec marca. Polski regulator zwrócił uwagę na konieczność ustalenia, na jakiej podstawie prawnej przetwarzane są dane osobowe przez operatora strony internetowej Vinted. Urząd szczególnie interesują dane osobowe, które  są zawarte w dowodach osobistych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

UODO wnosi także o zbadanie zakresu, a także rodzaju przetwarzania wspomnianych danych. Urząd chce poznać także sposób oraz cel zbierania oraz udostępniania wspomnianych danych osobowych.

Co UODO chce się dowiedzieć od Litwinów?

Wniosek polskiego regulatora zawiera także kwestie związane z weryfikacją, czy w przypadku wspomnianego administratora zostały wdrożone odpowiednie środki zarówno pod względem technicznym jak i organizacyjnym, aby zbierane dane były chronione w odpowiednim stopniu.

5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć?5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć? Martyna Kowalska

Jak UODO współpracuje z instytucjami innych krajów?

Jak informuje urząd, wspomniany wniosek został złożony za pośrednictwem tzw. Systemu IMI (Internal Market Information System), czyli Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym Unii Europejskiej. Narzędzie to umożliwia organom nadzorczym współpracę administracyjną z podobnymi instytucjami, działającymi w pozostałych państwach członkowskich oraz Komisją Europejską.

Kiedy odpowiedź ws. Vinted?

Zgodnie z przepisami, litewski odpowiednik naszego UODO, ma obowiązek przekazania odpowiedzi bezzwłocznie i nie później niż miesiąc od dnia otrzymania wniosku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!