Wadliwe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Sprawa w prokuraturze

Wracamy do sprawy wadliwych pytań, jakie w poniedziałek (24.01) trafiły do baz Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wiadomo, że z 41 nowych pytań, jeszcze tego samego dnia wycofano pilnie osiem. Sprawa trafi do prokuratury. 

Wadliwe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Sprawa w prokuraturze
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 stycznia 2022

Wadliwe pytania w teście na prawo jazdy

We wtorek w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o wprowadzeniu do systemów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego o 41 nowych pytań. Jeszcze tego samego dnia, około południa osiem zostało natychmiast wykasowanych. Okazało się, że stwierdzono w nich błąd. 

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, ustalono, że przez tę sytuację, która nie miała prawa się zdarzyć, poszkodowanych zostało 20 kandydatów na kierowców. W ocenie resortu, gdyby nie błąd w pytaniach, uzyskaliby oni pozytywny wynik egzaminu.

Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Osiem natychmiast wycofano!Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Osiem natychmiast wycofano!Martyna Kowalska

Wadliwe pytania na egzaminie – co mogą zrobić zdający?

MI informuje, że każda z tych osób otrzyma informacje e-mailową w tej sprawie. Otrzymają także wskazanie ścieżki zaskarżenia wyniku egzaminu. Kolejne podejście nie będzie dla nich wiązało się z żadnymi opłatami. Do testu przystąpią na koszt WORD. 

Wadliwe pytania w teście egzaminacyjnym. Będą konsekwencje.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu w tej sprawie, szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk zainicjował kontrolę w Komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a także w Departamencie Transportu Drogowego działającego w podległym mu ministerstwie. W czwartek 27 stycznia zdecydowano o odwołaniu przewodniczącego oraz jednego z członków komisji. „Wszczęto postępowanie dyscyplinarne” – informuje MI. 

Wadliwe pytania na egzaminie. Sprawa w prokuraturze

Resort informuje, że sprawą zajmie się również prokuratura. Sprawozdanie pokontrolne wykazało, że zaangażowanie innych instytucji niż wewnętrzne organy kontrolne Ministerstwa Infrastruktury może okazać się niezbędne w celu całkowitego wyjaśnienia sprawy oraz pociągnięcia osób, które doprowadziły do tej sytuacji do odpowiedzialności. W związku z powyższym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wskazane w sprawozdaniu pokontrolnym osoby – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!