Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 r. Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia?

Projekt dwóch ustaw wspierających osoby z zaciągniętym kredytem przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacje ustaw zakładają przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 r. z nowymi kryteriami, a także zmiany zasad udzielania pomocy kredytobiorcom z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia? 

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 r. Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia?
 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 14 marca 2024

Wakacje kredytowe 2024 

Tak jak dotychczas, wakacje kredytowe będą polegać na zawieszeniu spłat rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach. Aby otrzymać pomoc, kredytobiorcy będą musieli spełnić kilka warunków:

 • kredyt hipoteczny został zaciągnięty w złotych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł,
 • kredytobiorca ponosi wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD — Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30% dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawne, bez względu na wiek),
 • umowa na kredyt hipoteczny została zawarta przed 1 lipca 2022 r.,
 • spłata kredytu kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Rozliczenie PIT za 2023 rok — sprawdź nowe możliwościRozliczenie PIT za 2023 rok — sprawdź nowe możliwościJakub Stasak

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca 2024 r. oraz w przypadku następnych kwartałów — w wymiarze miesiąca na każdy kwartał. Podczas “wakacji kredytowych” kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu). Okres zawieszenia spłaty nie wlicza się do okresu kredytowania — przedłuża się wówczas o miesiące, w których spłata kredytu została zawieszona. 

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć już od 1 maja 2024 r. w swoim banku w formie papierowej lub poprzez bankowość elektroniczną. W ciągu 21 dni od daty otrzymania wniosku bank powinien potwierdzić jego przyjęcie. Brak potwierdzenia nie wpłynie na rozpoczęcie okresu zawieszenia. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców 2024

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będzie możliwa dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej, u których rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego. Aktualnie wskaźnik ten wynosi 50%.

Zwiększy się również kwota dochodu, która uprawnia do uzyskania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia. O pomoc z Funduszu będzie można się ubiegać w przypadku, gdy miesięczny dochód gospodarstwa domowego (pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego) nie będzie przekraczał 2,5 — krotności kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej (gospodarstwo jednoosobowe — 1940 zł, wieloosobowe — 1500 zł pomnożone przez liczbę członków danego gospodarstwa). Obecnie kwoty te wynoszą odpowiednio 1552 zł oraz 1200 zł.

Kredytobiorcy będą mogli również liczyć na:

 • zwiększoną wartość maksymalnego wsparcia – z 2000 zł do 3000 zł,
 • wydłużony okres pomocy – z 36 miesięcy na 40 miesięcy,
 • wydłużony okres spłat wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144,
 • dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, maksymalna wartości wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.

Umorzenie pozostałych 66 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie następowało po dokonaniu, bez opóźnień, spłaty 134 rat. Aktualnie przepisy umożliwiają umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Dzięki temu kwota umorzenia będzie mogła wynieść 39,6 tys. zł (66 rat), zamiast obecnych 22 tys. zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!