Wnioskujesz o 500+? Uważaj, oszuści czyhają na twoje dane!

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega — przy składaniu wniosków 500+ nie korzystaj z pomocy pośredników.

Wnioskujesz o 500+? Uważaj, oszuści czyhają na twoje dane!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 lipca 2019

Od 1 lipca rodzice mogą składać elektroniczne wnioski w programie „Rodzina 500+”. Zainteresowanie będzie zapewne ogromne, bo wchodzą w życie nowe zasady, w myśl których popularne świadczenie będzie przysługiwać na wszystkie dzieci, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Oznacza to, że świadczenie, niezależnie od rodzinnych dochodów, będzie można pobierać także na pierwsze dziecko. Wniosek można składać przez internet. To wygodna możliwość, ale warto uważać na oszustów, którzy chcą skorzystać z okazji i naciągnąć rodziców. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega – nie korzystajcie z pośredników.

Ile osób skorzysta z 500+ wg nowych zasad?

Jak szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, w wyniku wprowadzonych zmian, z 500+ po nowelizacji skorzysta około 6,8 mln osób. To o ponad milion więcej niż liczba mieszkańców całego województwa mazowieckiego – najludniejszego z polskich regionów.

Kiedy mogę złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko?

Co ważne, w związku ze zmianami zasad, rodzice nie będą musieli już dokumentować swojej sytuacji finansowej. To oznacza, że zarówno elektroniczny, jak i papierowy formularz będzie prostszy i krótszy.

Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosków przez internet, mogą to zrobić od 1 lipca poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Empatia oraz portal PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Miesiąc dłużej muszą wstrzymać się rodzice, którzy chcą złożyć wniosek tradycyjną drogą. Na wnioski zanoszone osobiście lub listownie urzędnicy będą czekać od 1 sierpnia.

Zobacz, jak złożyć wniosek o 500+

Ile mam czasu na złożenie wniosku o 500+?

Warto złożyć wniosek do 30 września 2019 roku. Tylko te osoby, które zdążą przed upływem tego terminu, mogą liczyć, że nowe świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca br.

Te osoby, które złożą wniosek później, muszą liczyć się z tym, że świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Nie opłaca się zatem odkładać formalności na ostatni dzień.

Zobacz także:

Dostają 500+, a wciąż nie spłacają swoich zobowiązań

500+ rozpocznie żniwa dla handlowców 

Oszuści próbują wykorzystać nieuwagę rodziców ws. 500+

Ministerstwo Cyfryzacji spodziewa się, że „nowe rozdanie” 500+ będzie okazją dla wielu oszustów próbujących wyłudzić dane, a potem wykorzystać je w niepowołany sposób. Po pierwsze, warto korzystać ze sprawdzonych i zaufanych stron, jak na przykład oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Empatia czy rządowa strona gov.pl. Należy zachować szczególną ostrożność na stronach, na które zostaliśmy odesłani np. poprzez wyszukiwarkę internetową czy portal społecznościowy, a także tablicę ogłoszeniową. To właśnie tam mogą pojawić się podejrzane linki.

Pamiętajmy, że złożenie wniosku w programie 500+ jest całkowicie bezpłatne. Warto omijać szerokim łukiem usługi, które odpłatnie oferują pomoc w złożeniu dokumentów. Cała procedura jest prosta, więc nie ma sensu nawet rozważać udziału osób trzecich. Trzeba pozostać wyczulonym na wszelkie prośby o przelew, które weryfikują tożsamość – to jedna z ulubionych metod oszustów.

Warto uważnie przyglądać się stronom, na które wchodzimy. Każda niestandardowa sytuacja – podejrzana grafika czy ikona powinny wzbudzić nieufność. Jeśli są wątpliwości, czy wygenerowana przez link strona rzeczywiście należy do naszego banku, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy tak faktycznie jest. Dobrym sposobem jest dokładne sprawdzenie adresów strony internetowej. Jakakolwiek literówka może sugerować, że trafiliśmy na witrynę podszywającą się pod inny adres.

Pełną listę rządowych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa składania wniosku on-line można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Terminy przelewów świadczeń z 500+

Jak wyjaśnia resort rodziny, złożenie wniosku w lipcu i sierpniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października br. Miesiąc dłużej mogą poczekać osoby, które dokumenty złożą we wrześniu. Mogą one liczyć na pieniądze do końca listopada. Dla nich również przewidziano wyrównanie świadczenia od lipca br.

W nieco innej sytuacji są osoby, które złożą wniosek po 1 października. W ich przypadku wyrównanie od lipca nie wchodzi już w grę. Jak pisaliśmy wcześniej, świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Osoby, które odwiedzą urząd w październiku, otrzymają pieniądze najpóźniej do końca roku.

Mam przyznane 500+ na drugie dziecko. Jak wnioskować o świadczenie dla pierwszego?

Rodzice z przyznanym świadczeniem na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 roku powinni złożyć po 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób zyskają prawo do świadczenia od 1 lipca także na pierwsze dziecko, na które dotąd nie pobierali 500+, oraz na pozostałe dzieci od 1 października.

Spodziewasz się dziecka? – są spore ułatwienia we wnioskowaniu o 500+

Do tej pory świadczenie 500+ przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, a brak złożenia stosownych dokumentów w miesiącu, w którym dziecko przyszło na świat, skutkowało brakiem prawa do rządowego wsparcia za konkretny miesiąc. Od teraz rodzice mają trzy miesiące od urodzenia dziecka na dopełnienie formalności. Dodajmy, że ten zapis dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca br.

Zobacz także:

Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci nad wodą?

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!