Wojna na Ukrainie. Jakie konsekwencje dla polskich firm?

Wojna na Ukrainie oznacza problemy dla polskiej gospodarki. Niektóre skutki na rynku finansowym odczuliśmy już kilka godzin po ataku armii rosyjskiej na naszego wschodniego sąsiada. Jakich konsekwencji można się spodziewać w najbliższym czasie?

Wojna na Ukrainie. Jakie konsekwencje dla polskich firm?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 lutego 2022

Wojna na Ukrainie a rynki finansowe

Działania wojenne prowadzone przez Rosjan na Ukrainie wprowadziły ogromny niepokój na rynkach. Widać to na giełdach. 24 lutego 2022 indeks WIG20 stracił na wartości ponad 10%. Problemy ma także złoty, który potaniał względem głównych walut o kilkanaście groszy, a momentami strata wynosiła w czwartek nawet 20 groszy. To przekłada się na wiele obszarów polskiej gospodarki.

ROSJA ZAATAKOWAŁA. Również przy granicy Polska — UkrainaROSJA ZAATAKOWAŁA. Również przy granicy Polska — UkrainaMonika Świetlińska

Cios w rynek pracy

Ekonomiści spodziewają się, że przyjazd uchodźców z Ukrainy do Polski może wpłynąć na stabilność rynku pracy. Może przełożyć się na niewielki (ale jednak!) wzrost bezrobocia. Utrzymanie uchodźców w kraju to także potężny koszt, którego wielkość trudno na razie oszacować. Tym bardziej że nie wiadomo, ilu Ukraińców postanowi szukać schronienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Problemy importerów i eksporterów.

Ukraina jest ważnym partnerem handlowym dla Polski. Według PAIiZ w ubiegłym roku odnotowano wzrost zarówno eksportu jak i importu w relacjach ze wschodnim sąsiadem. Eksport z Polski przekroczył 68 mld USD, co oznacza wzrost o ok. 38%. Z kolei import towarów z Ukrainy to około 73 mld dolarów amerykańskich. Konflikt zbrojny, póki co definitywnie przekreśla powtórzenie takiego wyniku w 2022 roku. To oznacza poważne problemy firm, które nastawione były na zarabianiu na biznesie z Ukrainą. 

Polacy sporo zainwestowali na Ukrainie

Nie bez znaczenia w tej diagnozie jest fakt, że tylko w 2020 roku wartość polskich inwestycji zagranicznych nad Dnieprem przekroczyła 129 mln USD. To potężne środki i ogromne zamartwienie tych, którzy ulokowali je za wschodnią granicą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!