Wypowiedzenie umowy - o czym warto wiedzieć?
Rezygnacja z dotychczasowej pracy to pierwszy krok w kierunku życiowych zmian. Co trzeba wiedzieć, jeśli podjęta zostanie decyzja o złożeniu wypowiedzenia umowy o pracę?
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 28 października 2024
Wypowiedzenie umowy o pracę
To sposób na zakończenie stosunku pracy przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) zgodnie z przepisami określonymi w Kodeksie Pracy. Zgodnie z definicją prawną, polega na złożeniu jednostronnego oświadczenia woli, na podstawie którego umowa o pracę zakończy się po upływie wyznaczonego czasu, nazywanego okresem wypowiedzenia.
Warto wiedzieć, że taka czynność nie wymaga zgody drugiej strony, jednak musi spełniać określone wymogi formalne, takie jak zachowanie odpowiedniej formy pisemnej oraz zawarcie informacji o okresie wypowiedzenia,
Kogo nie można zwolnić z pracy? Anna Pakaszewska-Cetera
W przypadku umowy na czas nieokreślony lub określony długość uzależniona jest od stażu pracy (pracownika w danym przedsiębiorstwie) i może wynosić od dwóch tygodni do trzech miesięcy. W pewnych okolicznościach istnieje możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania tego okresu, na przykład w sytuacji poważnego naruszenia obowiązków przez pracownika, długotrwałej nieobecności nieusprawiedliwionej lub w przypadku umowy próbnej. Czas trwania okresu wypowiedzenia zależny jest od rodzaju umowy.
Jest stosowane w różnych sytuacjach, najczęściej, gdy pracodawca planuje zmniejszenie zatrudnienia, reorganizację przedsiębiorstwa lub gdy pracownik chce zmienić miejsce zatrudnienia.
Jakie dokumenty są niezbędne?
Aby skutecznie złożyć wypowiedzenie o pracę ważne jest staranne przygotowanie dokumentacji. Najistotniejszym elementem jest pisemne wypowiedzenie, które powinno być sporządzone w dwóch egzemplarzach. W treści dokumentu należy zawrzeć pełne dane pracownika oraz pracodawcy, w tym imię, nazwisko, adres oraz nazwę firmy. Powinno się także umieścić datę, która wskaże moment złożenia wypowiedzenia, a także dokładnie określić termin, od kiedy wypowiedzenie zaczyna obowiązywać.
Po sporządzeniu wypowiedzenia należy złożyć je pracodawcy osobiście, zapewniając sobie jednocześnie potwierdzenie odbioru. To niezwykle istotny, ponieważ stanowi dowód na to, że wypowiedzenie zostało złożone w odpowiednim czasie i zgodnie z wymogami prawnymi — pracodawca mógł się z nim zapoznać. Można je również dostarczyć pocztą/kurierem lub e-mailem (tu warto pamiętać o podpisie elektronicznym z ważnym kwalifikowanym certyfikatem).
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy pracownik musi się na nie zgodzić?Małgorzata Łaziuk
Dobrą praktyką jest załączenie kopii umowy o pracę — to ułatwia pracodawcy weryfikację warunków zatrudnienia oraz ułatwić wszelkie formalności związane z zakończeniem współpracy. Pracownicy, którzy borykają się z trudnościami w miejscu pracy, powinni rozważyć dołączenie duplikatu zgromadzonej dokumentacji potwierdzającej sytuację.
Przygotowanie się w ten sposób do procesu wypowiedzenia o pracę pozwoli na jego przeprowadzenie w sposób profesjonalny, z poszanowaniem obu stron, co może mieć wpływ na przyszłe relacje zawodowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.