Czy muszę informować pracodawcę o orzeczeniu o niepełnosprawności?
Czy muszę przedstawić pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności? Odpowiadamy! Wykonanie takiej czynności może przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu — związanych na przykład z odpowiednim przygotowaniem stanowiska, czy możliwością wykorzystania dodatkowych przerw w wykonywaniu obowiązków zawodowych.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 30 października 2024
Orzeczenie o niepełnosprawności: co to?
To oficjalny dokument wydawany potwierdzający niepełnosprawność. Zawarty jest w nim stopień może to być stopień lekki, umiarkowany lub znaczny – co zależy od poziomu ograniczeń, jakie stan zdrowia nakłada na codzienne życie i wykonywanie pracy zawodowej. W orzeczeniu opisane są także szczegółowe potrzeby wynikające z rodzaju niepełnosprawności oraz informacje o rodzaju wsparcia, które może przysługiwać osobie posiadającej ten dokument.
Pełni funkcję nie tylko informacyjną, ale i prawną. Jest podstawą do korzystania z różnego rodzaju ulg, przywilejów i udogodnień, takich jak dodatkowe dni urlopu. Jest również niezbędny w uzyskaniu wsparcia finansowego i opieki medycznej oraz przysługujących świadczeń socjalnych, które pomagają w poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnością.
Dziecko a orzeczenie o niepełnosprawności Małgorzata Łaziuk
Orzeczenie o niepełnosprawności ma na celu ułatwienie dostępu do różnych form pomocy oraz świadczeń. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może korzystać z licznych ulg i uprawnień, takich jak zasiłki, renty, ulgi podatkowe, możliwość uzyskania karty parkingowej, a także programy wsparcia w zatrudnieniu czy rehabilitacji. Dokument ten bywa także podstawą do uzyskania dostępu do specjalnych programów rehabilitacyjnych, sprzętu ortopedycznego, dofinansowania do leków, terapii oraz innych świadczeń zdrowotnych.
Czy koniecznie trzeba powiadomić pracodawcę o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności
Ujawnienie zależy wyłącznie od decyzji pracownika. Prawo chroni prywatność osoby zatrudnionej, co oznacza, że nie jest zobowiązana informować o swojej niepełnosprawności, chyba że uzna to za niezbędne. Warto wiedzieć, że jeśli zdecyduje się on na przekazanie informacji pracodawcy to szef przedsiębiorstwa będzie mógł wprowadzić rozwiązania wspierających pracownika w codziennych obowiązkach i ewentualne zapewnienie mu odpowiednich udogodnień, zgodnych z przepisami dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami.
Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Małgorzata Łaziuk
Ujawnienie orzeczenia może również przynieść pracodawcy korzyści, ponieważ zatrudnienie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności pozwala na dostęp do wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Jakie wsparcie przysługuje pracownikowi?
Pracownik posiadający orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do szeregu udogodnień, które mają na celu dostosowanie warunków pracy do jego potrzeb zdrowotnych i zwiększenie komfortu pracy. W zależności od stopnia niepełnosprawności to:
- Skrócony czas pracy – Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo, bez obniżenia wynagrodzenia;
- Dodatkowe przerwy – zatrudnionemu przysługują dodatkowe czas odpoczynku, który można wykorzystać na regenerację lub ćwiczenia fizjoterapeutyczne (15 minut dziennie).
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy – pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, co zwiększa jego pulę urlopową do lepszego zarządzania regeneracją i zdrowiem;
- Prawo do zwolnienia na turnus rehabilitacyjny – można uzyskać 21 dni zwolnienia od pracy (raz w roku) na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym lub na wykonanie zaleconych badań czy zabiegów leczniczych, gdy nie ma możliwości wykonania ich w terminie, który nie koliduje z obowiązkami zawodowymi. Czas ten jest w pełni płatny. Warto jednak pamiętać, że jeśli osoba z niepełnosprawnością wykorzysta wspomniane 21 dni (wszystkie), to nie będzie mogła wykorzystać dodatkowej puli dni urlopowych, o których wspominamy wyżej;
- Dostosowanie stanowiska pracy – Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, dostosowane do możliwości i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności pracownika. Może to obejmować fizyczne dostosowanie miejsca pracy, wyposażenie w specjalistyczne urządzenia, ułatwienie dostępu do miejsca pracy czy inne zmiany organizacyjne, które poprawią komfort i bezpieczeństwo pracownika
Udogodnienia te mają na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami w pracy i dostosowanie środowiska zawodowego do ich indywidualnych potrzeb zdrowotnych i funkcjonalnych. Pracodawcy może przysługiwać wsparcie finansowe na ten cel z PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.