Zaświadczenie o zarobkach – czy pracodawca może odmówić jego wystawienia? Sprawdzamy!

Stosunkowo często, na przykład w ramach ubiegania się o kredyt, pracownicy potrzebują zaświadczenia o zarobkach wydanego przez pracodawcę. Niekiedy zdarza się, że spotykają się z odmową sporządzenia takiego dokumentu. Czy jest to zgodne z prawem? Sprawdźmy!

Zaświadczenie o zarobkach – czy pracodawca może odmówić jego wystawienia? Sprawdzamy!
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 27 lipca 2023

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach: kiedy jest potrzebne?

Badanie zdolności kredytowej jest kluczowym elementem procesu poprzedzającego wydanie decyzji kredytowej przez banki i wiele instytucji finansowych. Aby możliwe było stwierdzenie, jaka jest rzeczywista kondycja finansowa kredytobiorcy, koniecznie jest określenie z jednej strony, jakie dochody osiąga, a z drugiej, jakie stałe wydatki ponosi. W przypadku mniejszych kwot i niektórych produktów kredytowych część instytucji będzie w stanie przyznać środki na podstawie oświadczenia złożonego i podpisanego przez kredytobiorcę. 

Bardzo często, zwłaszcza w przypadku kredytów konsumpcyjnych na wyższe kwoty oraz kredytów mieszkaniowych, konieczne będzie jednak dostarczenie zaświadczenia o wynagrodzeniu wystawionego przez pracodawcę. Tego typu dokument może być wymagany również w innych sytuacjach, w których niezbędne jest ustalenie dochodów konkretnej osoby, na przykład w ramach realizacji grantów czy konkursów lub na potrzeby toczących się postępowań sądowych albo spraw w organach administracji publicznej.

Czy pracodawca musi wydać zaświadczenie o zarobkach?

Nie da się ukryć: wydawanie dokumentów poświadczających wysokość wynagrodzenia i warunki zatrudnienia może przysporzyć sporo pracy przedsiębiorstwom i stanowić obciążenie dla działów kadr. Zwłaszcza że w wielu przypadkach w ramach ubiegania się o kredyt pracownicy proszą o wydanie nawet kilku druków tego typu, ponieważ zasadniczo każdy bank dysponuje unikalnym wzorem oraz oczekuje dostarczenia innych informacji.

W związku z tym wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy są zobowiązani do każdorazowego wydania dokumentu. Jak się okazuje: tak. Informacje na ten temat można znaleźć między innymi w art. 125 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany do współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia i wydawania odpowiedniej dokumentacji. 

Sam Kodeks pracy obliguje natomiast pracodawców do zarządzania firmą w zgodzie z zasadami współżycia społecznego i – w miarę możliwości – zaspokajania potrzeb bytowych pracowników. Jak widać, ta powszechna i pozornie prosta kwestia jest złożona. Przeczytaj więcej o tym, jakie zasady obowiązują w przypadku zaświadczenia o zarobkach na Firmove.pl. Ekspercka wiedza pozwoli Ci działać w zgodzie z przepisami i budować odpowiednie relacje z zespołem.

Co powinno zawierać zaświadczenie o wynagrodzeniu?

Tak naprawdę nie istnieje jeden ustandaryzowany wzór zaświadczenia o zarobkach. To, co się w nim znajdzie, zależy przede wszystkim od tego, jakie informacje będą potrzebne konkretnej instytucji. Banki bardzo często wymagają zaświadczenia o zarobkach netto. W takiej sytuacji pracodawca powinien wskazać, jaką kwotę netto zarabia pracownik. Zwykle dokument należy uzupełnić również o inne dane, w tym okres zatrudnienia, stanowisko pracy czy okres obowiązywania aktualnej umowy o pracę. Część instytucji bazuje jednak na kwotach brutto. W niektórych przypadkach podawanie jakiejkolwiek kwoty nie jest natomiast w ogóle potrzebne: bank może oczekiwać jedynie deklaracji dotyczącej okresu obowiązywania umowy o pracę, a osiągane dochody ocenia w inny sposób. Jak? Na przykład analizując wpływy trafiające na rachunek z tytułu wynagrodzenia w ramach umowy o pracę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!