Tajniki rekrutacji: jak przeprowadzić skuteczną rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna, nazywana czasem wywiadem kwalifikacyjnym, to proces, podczas którego pracodawca spotyka się z potencjalnym pracownikiem, aby ocenić jego zdolności i umiejętności niezbędne do wykonania oferowanej pracy. To także okazja dla kandydata, aby mógł dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku, o które się ubiega. Rozmowy kwalifikacyjne mogą przyjmować różne formy, w tym: indywidualne, grupowe, telefoniczne lub wideo.

Tajniki rekrutacji: jak przeprowadzić skuteczną rozmowę kwalifikacyjną?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 10 sierpnia 2023

Rozmowa kwalifikacyjna krok po kroku

O tym, jak skuteczna będzie rozmowa kwalifikacyjna, decyduje wiele czynników, ale podstawowym jest schemat jej organizacji. 

Przygotowanie do rozmowy

Rekruter obowiązkowo powinien rzetelnie przygotować się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Co powinieneś zrobić, by podejść do spotkania z kandydatem z kompletną listą pytań, które pozwolą zdobyć wszystkie ważne informacje na temat potencjalnego pracownika?

  • Przed rozmową upewnij się, że dobrze rozumiesz wymagania stanowiska i to, czego potrzebuje Twój zespół.

  • Przejrzyj CV i list motywacyjny kandydata, aby poznać jego doświadczenie, umiejętności i aspiracje.

  • Opracuj listę pytań, które pomogą Ci ocenić kompetencje kandydata. Pamiętaj, że pytania powinny dotyczyć zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich.

Współczesny proces rekrutacyjny można usprawnić, posługując się wysokiej jakości oprogramowaniem do automatyzacji rekrutacji, na przykład takim, które jest możliwe do pobrania na stronie cleverstaff.net. Wyboru oprogramowania warto dokonać na etapie przygotowawczym do rozmowy i konsekwentnie go używać na każdym z etapów rekrutacji. 

Prowadzenie rozmowy

Oto podstawowe etapy każdej rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Przywitaj kandydata i przedstaw się. To pomoże stworzyć przyjazną atmosferę i złagodzić ewentualny stres.

  • Wyjaśnij strukturę rozmowy. Powiedz kandydatowi, czego można oczekiwać od rozmowy, np. jakie pytania zostaną zadane, ile czasu to zajmie itp.

  • Zadaj pytania. Użyj przygotowanych pytań, aby dowiedzieć się więcej o doświadczeniach, umiejętnościach i celach kandydata. Pamiętaj, aby pozwolić kandydatowi na skończenie odpowiedzi, zanim zadasz kolejne pytanie.

  • Nie zapomnij także o tym, by pozwolić kandydatowi również zadawać pytania. Koniec rozmowy to dobre miejsce na pytania od kandydata. Może to dać Ci wgląd w to, czego kandydat szuka, a także pokazać, jak dobrze przygotował się do rozmowy.

Zakończenie rozmowy

Zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej powinno przebiegać na pozytywnej nocie. Oto, jakie elementy obowiązkowo powinny pojawić się na tym etapie:

  • Przed zakończeniem rozmowy podsumuj główne punkty i powiedz kandydatowi, co nastąpi dalej w procesie rekrutacyjnym.

  • Zawsze podziękuj kandydatowi za czas poświęcony na rozmowę. To pokazuje szacunek i profesjonalizm.

  • Pożegnaj się z kandydatem i upewnij się, że wie, jak skontaktować się z Tobą, jeśli będzie miał dodatkowe pytania.

Po rozmowie

Rozmowa z kandydatem została zakończona, ale to wcale nie oznacza, że jest to też koniec pracy rekrutera. Odwrotnie, następuje przed nim najważniejszy etap, czyli podjęcie decyzji. Od razu po rozmowie należy przemyśleć wszystkie informacje uzyskane w trakcie jej trwania i uzupełnić, jeśli jest to potrzebne, notatki. Warto także ocenić kandydata pod kątem zdolności, doświadczenia, dopasowania kulturowego i innych kryteriów istotnych dla stanowiska.

Po kilku dniach od zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej rekruter powinien skontaktować się z kandydatem, aby poinformować go o wynikach rozmowy wywiadu. Niezależnie od wyniku, ważne jest, aby przekazać decyzję w profesjonalny i uprzejmy sposób. Jeśli kandydat nie został wybrany, rekruter powinien podziękować mu za poświęcony czas i, jeśli to możliwe, podzielić się konstruktywnymi uwagami. 

Wreszcie, po zakończeniu procesu rekrutacji na dane stanowisko, rekruter powinien podjąć działania na rzecz doskonalenia przyszłych procesów rekrutacji.   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!