Zmiany w doręczeniach pism. List wysłany z Anglii traktowany tak samo jak z Polski?

Nadanie pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w państwie członkowskim UE będzie miało taki sam skutek, jak nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej.

Poczta - list
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 30 stycznia 2019

Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Obecnie nadanie pisma w placówce pocztowej zagranicznego operatora pocztowego w kraju członkowskim UE, nawet jeśli wysłane zostanie przed upływem terminu, do którego należy to zrobić, nie prowadzi do zachowania tego terminu (chyba że pismo dotarło przed jego upływem do adresata).

Mówiąc wprost, w przypadku złożenia pisma w placówce Poczty Polskiej decydująca jest data stempla pocztowego, w razie skorzystania z usług innego operatora pocztowego, rozstrzyga data wpływu pisma do adresata.

Dzięki nowelizacji nadanie pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE będzie zrównane w skutkach z nadaniem pisma w polskiej placówce pocztowej.  

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

Poczta Polska zgubiła lub dostarczyła uszkodzoną przesyłkę — co zrobić?

Nowe przepisy rozwiązują przede wszystkim problem dotykający obywateli naszego kraju przebywających w krajach członkowskich UE, którzy zmuszeni są do wysłania pisma o określonym terminie z odpowiednim wyprzedzeniem, o czym nie każdy wie. Po brexicie ze zmian nie skorzysta milion Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii.  

Jak podkreślono w uzasadnieniu, procedura cywilna, karna i sądowo-administracyjna już uwzględniają możliwość nadania pisma w placówce pocztowej w innym państwie należącym do UE, czego nie uwzględniono w ustawie — Kodeks postępowania administracyjnego, która reguluje m.in. sprawy dotyczące wydawania zaświadczeń, czy skarg i wniosków.

W ocenie skutków regulacji podano, że zmiana dotyczy obywateli polskich przebywających za granicą na terytorium Unii Europejskiej – obecnie ok. 2 mln Polaków.

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

Podpis odbioru przesyłek na tablecie — czy to bezpieczne?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!