Znowelizowana ustawa sankcyjna weszła w życie. Duże zmiany dla firm

W czwartek, 18 sierpnia 2022 r. weszła w życie nowelizowana ustawa sankcyjna. Jakie przepisy zaczęły właśnie obowiązywać?

Znowelizowana ustawa sankcyjna weszła w życie. Duże zmiany dla firm
 • Anna Malinowska
 • /
 • 19 sierpnia 2022

Ustawa sankcyjna – co się zmienia 

Przepisy ustawy pozwalają m.in. na zamrażanie środków finansowych i zasobów gospodarczych firm i osób, które są podejrzewane o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Katalog rozwiązań został właśnie uzupełniony m.in. o instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Zapewniono również wsparcie pracownikom, którzy są zatrudnieni w podmiotach objętych sankcjami na terenie Polski. 

Podstawą jest lista sankcyjna

Polską listę sankcyjną prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To w istocie uzupełnienie listy prowadzonej przez Unię Europejską. Zawiera ona listę osób oraz podmiotów, które w sposób pośredni lub bezpośredni wspierają rosyjską inwazję na terytorium Ukrainy. Lista odnosi się również do przypadków naruszeń praw człowieka, a także różnego rodzaju negatywnych działań mierzonych w społeczeństwo obywatelskie oraz opozycję demokratyczną działającą na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. 

MSWiA zwraca uwagę, że wiele podmiotów cechuje się złożoną strukturą kapitałową, w której kapitał pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego stanowi wyłącznie część udziałów. 

Tymczasowy zarząd przymusowy w ustawie sankcyjnej

W celu umożliwienia funkcjonowania części firm, które zostały objęte sankcjami wprowadzono instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. W decyzji w tej sprawie określony zostaje m.in. zakres środków, funduszy, lub szeroko rozumianego kapitału objętego zarządem. 

Działania zarządu mają na celu umożliwienie zachowania ciągłości działania przedsiębiorstwa. Z drugiej jednak strony, mają doprowadzić do zbycia udziałów, które w różny sposób mogą być wykorzystane do wspierania działań rosyjskich na Ukrainie, lub represji i łamaniu praw człowieka w Rosji i na Białorusi. W takim wypadku środki ze sprzedaży będą zamrożone na rachunku objętego sankcjami podmiotu. Decyzję ws. zarządu tymczasowego będzie podejmował minister rozwoju. 

Firma objęta sankcjami a Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Ustawa przewiduje możliwość wystąpienia przez firmę objętą sankcjami o świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wszystko po to, aby zabezpieczyć należności pracownicze. 


  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!