Ukradł 266 laptopów z firmy, w której pracował

Niestety kradzieże w miejscu pracy, to dość powszechny proceder w Polsce. Tym razem jednak skala działania 46-latka wydaje się wręcz nieprawdopodobna. Mężczyzna ukradł bowiem... 266 laptopów. Dokładny rozmiar przestępstwa wyszedł dopiero w czasie remanentu. 

Ukradł 266 laptopów z firmy, w której pracował
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 sierpnia 2022

Kradzież 266 komputerów

Nieuczciwi pracownicy przyjmują różne strategie związane kradzieżą mienia należącego do pracodawcy. Policjanci znają cały szereg przypadków wynoszenia i późniejszej sprzedaży wyposażenia, surowców, czy maszyn używanych w danym przedsiębiorstwie. Często do kradzieży dochodzi w miejscach monitorowanych i dobrze strzeżonych. Zdarza się, że wykrycie sprawcy jest niezwykle trudne. Szczególnie, jeśli ten działał w porozumieniu z innymi pracownikami. W tym jednak przypadku mamy do czynienia najprawdopodobniej z „samotnym wilkiem”. 

„Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka” — taką właśnie zasadę przyjął 46-latek w firmie świadczącej usługi informatyczne dla jednego z warszawskich przedsiębiorstw. Metoda działania była prosta. Wychodząc z pracy wkładał do plecaka po jednym laptopie. Sprzęt zanosił do lombardu. Wiadomo, że w ten sposób sprzedał 23 komputery o wartości przekraczającej 100 tys. złotych. 

Policja twierdzi jednak, że skradzionego sprzętu może być nawet 10 razy więcej. W opisany sposób mężczyzna mógł wynieść nawet 266 komputerów, bo taka właśnie liczba została wykazana w remanencie. Do tej pory przyznał się do stu kradzieży.

Wydawanie sprzętu komputerowego pracownikom

Policja ustaliła, że mężczyzna był odpowiedzialny za wydawanie sprzętu komputerowego pracownikom przedsiębiorstwa. Miał zatem swobodny dostęp do komputerów, które potem wynosił i sprzedawał. Według policji sprawa ma charakter rozwojowy. Zarzuty wobec mężczyzny mogą być rozszerzone.

Wylana kawa na laptopie – czy muszę zapłacić za służbowy sprzęt?Wylana kawa na laptopie – czy muszę zapłacić za służbowy sprzęt?Mikołaj Frączak

Jaka kara za kradzież laptopów z firmy?

Obecnie zarzuty dla mężczyzny dotyczą kradzieży w czynie ciągłym. Zgodnie z kodeksem karnym 46-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Do tej pory policjantom udało się odzyskać 32 komputery wraz z akcesoriami. 

ZDJĘCIA: KOMENDA STOŁECZNA POLICJI / POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!