22 miliony złotych wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach tegorocznej edycji programu Przedsiębiorstwo Społeczne+ na wsparcie tego typu podmiotów przeznaczono 22 miliony złotych.

22 miliony złotych wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych
  • Jakub Stasak
  • /
  • 26 października 2023

Czym jest ekonomia społeczna?

Choć pojęcie ekonomii społecznej funkcjonowało już wcześniej, to swoją ustawową definicję zyskało dopiero z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku o ekonomii społecznej.

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 rokuSzacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 rokuJakub Stasak

W myśl pierwszego paragrafu 2. artykułu niniejszego aktu prawnego ekonomią społeczną jest:

„działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym”.

Podmiotami ekonomii społecznej, które mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego, są zaś m.in.:

• spółdzielnie socjalne,

• warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej,

• centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej,

• spółdzielnie pracy, w tym spółdzielnie inwalidów i spółdzielnie niewidomych oraz spółdzielnie produkcji rolnej.

Program Przedsiębiorstwo Społeczne+ na lata 2023-2025

Głównym celem, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, programu jest wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości społecznej poprzez wsparcie finansowe przedsiębiorstw społecznych, a co za tym idzie, ułatwienie tworzenia miejsc pracy oraz integracji i reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych społecznym wykluczeniem.

Brak ułatwień w powrocie do pracy po porodzie — RPO występuje do ministerstwaBrak ułatwień w powrocie do pracy po porodzie — RPO występuje do ministerstwaJakub Stasak

Podsumowując tegoroczną edycję przedsięwzięcia, minister Marlena Maląg podkreślała:

„Mam przyjemność poinformować, że w ramach tegorocznej edycji programu przeznaczyliśmy na wsparcie przedsiębiorstw społecznych 22 mln zł. Ogromna większość, bo 20 mln zł, to dofinansowanie wynagrodzenia pracowników. Dzięki takim działaniom wspólnie wzmacniamy potencjał innowacyjny i rozwojowy takich podmiotów, w tym wzrost zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To bardzo ważne”.

Trzy instrumenty wsparcia

Podmioty wnioskujące o wsparcie w edycji 2023 programu Przedsiębiorstwo Społeczne+, mogły otrzymać środki pieniężne w ramach następujących instrumentów:

Instrument 1 — Wsparcie zatrudnienia

Uzyskanie dofinansowania wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w przedsiębiorstwie społecznym.

Instrument 2 — Wsparcie bieżące

Uzyskanie dofinansowania na pokrycie niezbędnych kosztów stałych (na przykład zarządzania, promocji, obsługi prawnej i księgowej).

Instrument 3 — Wsparcie reintegracji

Uzyskanie dofinansowania na pokrycie kosztów reintegracji społecznej i zawodowej pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.

800+ jednak będzie? Od kiedy?800+ jednak będzie? Od kiedy?Jakub Stasak

Jak zauważyła pełnomocnik rządu do spraw ekonomii społecznej Anita Czerwińska:

„W ramach tegorocznej edycji programu złożonych zostało blisko 860 wniosków, z czego niemal 700 dotyczyło właśnie dofinansowania wynagrodzenia pracowników. Dzięki temu wsparciu możliwa jest jeszcze większa pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!