Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 roku

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów opublikowany został komunikat w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 roku. Z przedstawionych danych wynika między innymi, że całkowite dochody były o 9,1% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 roku
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 października 2023

Ustawa budżetowa po nowelizacji

Ustawa o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023, a także ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, zostały uchwalone przez Sejm 7 lipca i przyjęte przez Senat bez poprawek.

Limit wydatków państwa w roku bieżącym zwiększono tym samym do nie więcej niż 693,4 mld złotych (wcześniej było to 672,5 mld złotych).

Deficyt budżetowy ma sięgnąć zaś maksymalnie 92 mld złotych (poprzednio – 68 mld złotych).

Młode pokolenie zadłużone na 1 mld złMłode pokolenie zadłużone na 1 mld złMonika Świetlińska

Spodziewane dochody w całym 2023 roku to natomiast 601,4 mld złotych.

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie od stycznia do września 2023 roku w stosunku do powyższych kwot wyniosło odpowiednio:

• dochody 418,0 mld złotych – 69,5%,

• wydatki 452,7 mld złotych – 65,3%,

• deficyt 34,7 mld złotych – 37,7%,

Dochody

Dochody podatkowe budżetu państwa osiągnęły w analizowanym okresie 366,8 mld złotych i były wyższe w stosunku do przedziału czasowego styczeń – wrzesień 2022 roku o około 14,7 mld złotych (4,2%), a złożyły się na nie:

• dochody z podatku VAT – 181,2 mld złotych,

• dochody z podatku akcyzowego – 61,6 mld złotych,

• dochody z podatku PIT – 56,1 mld złotych,

• dochody z podatku CIT – 54,3 mld złotych.

Czym jest prawo do błędu dla nowego przedsiębiorcy?Czym jest prawo do błędu dla nowego przedsiębiorcy?Jakub Stasak

Wykonanie dochodów nieopodatkowanych wyniosło 49,7 mld złotych i było wyższe o około 19,9 mld złotych (66,6%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – wrzesień 2022 roku.

Wydatki

Wydatki budżetu państwa w pierwszych dziewięciu miesiącach trwającego roku kalendarzowego to 452,7 mld złotych, czyli 65,3% planu.

W stosunku do tego samego okresu roku 2022 są one wyższe o dokładnie 97 mld złotych.

Wzrost wydatków spowodowany był m.in. przejęciem od jednostek samorządu terytorialnego zadań związanych z wypłatą świadczenia 500 plus.

Głównie w wyniku tej zmiany odnotowano jednocześnie niższe o około 17,6 mld złotych wykonanie wydatków w budżetach poszczególnych województw.

Gospodarka europejska jest w recesji?Gospodarka europejska jest w recesji?Damian Jemioło

Wzrosły ponadto nakłady finansowe w ramach subwencji ogólnych dla jednostek samorządu terytorialnego.

Wyższe o 17,9 mld złotych wydatki miały tu bezpośredni związek ze zwiększeniem ilości środków, przeznaczonych na część oświatową subwencji ogólnej.

Koszt obsługi długu krajowego pochłonął dodatkowe 17,4 mld złotych, a rosnące potrzeby w zakresie zakupu uzbrojenia – 25,5 mld złotych.

Mniej o około 2,5 mld złotych wydano zaś z tytułu środków własnych Unii Europejskiej, co spowodowane było rozliczeniem nadpłaty do budżetu Wspólnoty, związanej z dostosowaniem VAT i DNB za lata poprzednie.

Niższe niż planowano, okazały się po dziewięciu miesiącach roku 2023 także wpłaty z tytułu należności celnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!