4-dniowy tydzień pracy coraz bliżej? Kolejne firmy go wdrażają

Ciągle nie ustają dyskusje na temat 4-dniowego tygodnia pracy i jego ew. wpływu na produktywność czy efektywność pracowników. Tymczasem kolejne firmy próbują swoich sił we wdrażaniu go do organizacji. 

4-dniowy tydzień pracy coraz bliżej? Kolejne firmy go wdrażają
  • Damian Jemioło
  • /
  • 14 lutego 2024

Fot: Tiger Lily, Pexels

4-dniowy tydzień pracy

Na świecie po raz pierwszy 5-dniowy dzień pracy wprowadzono w Nowej Zelandii w 1840 r. Z kolei 8-godzinny dzień pracy dla wszystkich pracowników (a nie tylko administracji publicznej) wprowadzono na szeroką skalę w Rosji w 1917 r. Jak widać – od tamtej pory niewiele się zmieniło. 

Jak bezpiecznie mierzyć czas pracy pracowników?Jak bezpiecznie mierzyć czas pracy pracowników? Rafał Stępniewski

Z kolei w Polsce 8-godzinny dzień pracy pojawił się w 1918 r. po odzyskaniu niepodległości, dodatkowo z 6-godzinną pracującą sobotą. Natomiast tę mamy wolną od 21 lipca 1973 r. Potrzeba było zatem naprawdę wielu lat, abyśmy zaczęli myśleć o skróceniu wymiaru czasu pracy ponownie.  

Okazuje się jednak, że coraz więcej firm w Polsce chce eksperymentować z ograniczeniem wymiaru czasu pracy. Jednym z takich przedsiębiorstw, które podjęło się tego wyzwania, jest Herbapol Poznań.

Herbapol Poznań wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

W styczniu 2024 r. Herbapol Poznań zainicjował wprowadzanie 4-dniowego tygodnia pracy. To część większej strategii, która ma na celu równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. 

Teraz zatrudnieni zyskują dodatkowy, płatny dzień wolny w tygodniu, nie tracąc przy tym na wynagrodzeniu. Na razie to jeden piątek w miesiącu, ale firma planuje rozszerzyć to na każdy piątek.

To element strategii Herbapolu, który chce w ten sposób podnieść produktywność i efektywność pracowników.

Herbapol Poznań jednak nie zamierza poprzestawać na wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia pracy. Już w kolejnym kwartale planowane są kolejne zmiany, w tym zwiększenie liczby dni wolnych dla pracowników. Od lipca będą to trzy piątki w miesiącu, a od października – wszystkie piątki. W ten sposób firma dąży do stworzenia bardziej zrównoważonego modelu pracy.

4-dniowy tydzień pracy w polskich firmach

Herbapol Poznań nie jest jedyną firmą, która eksperymentuje z modelem pracy. Firmy, takie jak Nozbe, również testują różne rozwiązania, takie jak praca zdalna czy elastyczne godziny pracy. To znak, że polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej zdają sobie sprawę ze znaczenia równowagi między pracą a życiem prywatnym pracowników.

Inną organizacją, która korzystała z 4-dniowego tygodnia pracy był startup InStreamly oraz firma Senuto. Swego czasu również agencja marketingowa Tigers oferowała swoim pracownikom 6-godzinny dzień pracy. 

Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Michał Górecki

Pytanie tylko, czy wszystkie firmy przejdą na taki model i jak on wpłynie na efektywność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!