5,5 miliarda złotych rządowego wsparcia dla firm energochłonnych

Ruszył właśnie nabór wniosków do kolejnego rządowego programu, skierowanego do branży energochłonnej. Budżet projektu to 5,5 miliarda złotych, a uprawnionych do skorzystania z pomocy jest około 3 tysięcy podmiotów.

5,5 miliarda złotych rządowego wsparcia dla firm energochłonnych
  • Jakub Stasak
  • /
  • 30 października 2023

Miliardy złotych rządowego dofinansowania

Wspomniane środki zostaną wypłacone na podstawie programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 roku”, który został przyjęty przez rząd 13 października.

Największe przeszkody dla młodych przedsiębiorców w PolsceNajwiększe przeszkody dla młodych przedsiębiorców w PolsceKatarzyna Leszczak

Jak zauważył szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda:

„Po ponad dwóch miesiącach Komisja Europejska w końcu notyfikowała przygotowaną przez nas nową rundę pomocy dla firm energochłonnych. To bardzo ważna pomoc, bo choć rynkowe ceny energii spadają, to wiele firm związanych jest kontraktami długoterminowymi, a te bazują na cenach z zeszłego roku. Naszym wsparciem zapewniamy branżom energochłonnym ciągłość produkcji, a załodze stabilność zatrudnienia”.

Warto podkreślić również, że w marcu tego roku, dzięki zeszłorocznej edycji programu, wsparcie finansowe na kwotę łączną ponad 2,2 miliarda złotych otrzymały 194 firmy.

Dwa warianty pomocy

Do udziału w projekcie uprawnionych jest około 3 tysięcy przedsiębiorstw, prowadzących swoją działalność w Polsce, w ramach sektorów wydobycia, przetwórstwa oraz przemysłu.

Będą się mogły one ubiegać o wsparcie w wariantach podstawowym bądź zwiększonym.

Możliwość wnioskowania o pomoc podstawową dostaną wszystkie firmy energochłonne, które, według Polskiej Klasyfikacji Działalności, przeważającą aktywność prowadzą w sekcji B (górnictwo i wydobycie) lub C (przetwórstwo przemysłowe).

Według przyjętej na potrzeby projektu definicji firmami energochłonnymi są podmioty, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 roku wyniosły nie mniej niż 3% wartości produkcji sprzedanej.

Pomoc podstawowa to 50% kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro (liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce).

22 miliony złotych wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych22 miliony złotych wsparcia dla przedsiębiorstw społecznychJakub Stasak

Pomoc zwiększona skierowana zaś została do firm spełniających dodatkowe warunki, takie jak:

• prowadzenie przeważającej działalności w branżach określonych przez Komisję Europejską jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności,

• odnotowanie w 2023 roku ujemnego wyniku finansowego EBITDA (uwzględniający utratę wartości wynik finansowy spółki przed opodatkowaniem i odsetkami) lub spadku tego wskaźnika o 40% względem 2021 roku,

• przedstawienie do końca I kwartału 2024 roku przez wnioskodawcę planu zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30% otrzymanej pomocy.

Nabór wniosków

Operatorem, udzielanej przez ministra rozwoju i technologii, pomocy jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wypłata pomocy podstawowej nastąpi w dwóch transzach – za pierwsze i drugie półrocze 2023 roku w formie refundacji, pomocy zwiększonej natomiast – w formie zaliczki za cały 2023 rok.

Pierwszy nabór wniosków wystartował 25 października i potrwa do 8 listopada, drugi ruszy w lutym 2024 roku.

Czym jest prawo do błędu dla nowego przedsiębiorcy?Czym jest prawo do błędu dla nowego przedsiębiorcy?Jakub Stasak

Składać je można drogą elektroniczną, za pośrednictwem dostępnego na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!