Odbicie polskiej gospodarki potwierdzone danymi
Wysokie wskaźniki dotyczące produkcji budowlano — montażowej odnotowane we wrześniu pokazują wyraźną poprawę sytuacji w budownictwie. Ekonomiści uważają, że idzie za tym ogólne odbicie polskiej gospodarki — w trzecim kwartale 2023 r. przewidują lekko dodatni wzrost PKB, licząc kwartał do kwartału.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 2 listopada 2023
Poprawa sytuacji w budownictwie
GUS wskazał, że we wrześniu 2023 r. produkcja budowlano — montażowa wzrosła o 11,5 % w stosunku do września 2022 r. i o 11,4 % w stosunku do sierpnia 2023 r. Ponadto szczegółowe dane pokazały, że we wrześniu 2023 r. najszybciej rosła produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
Monika Kurtek, główna ekonomistka z Banku Pocztowego w swoim komentarzu do danych GUS zauważyła, że informacje potwierdzają kontynuację inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach kończącej się unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jednocześnie podkreśliła, że budownictwo mieszkaniowe zaczęło nabierać tempa.
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rokJakub Stasak
Według ekonomistów z ING Banku Polskiego wzrost produkcji budynków nie został odnotowany w poprzednich miesiącach, a widoczna poprawa we wrześniu jest wynikiem złagodzenia przepisów regulujących rynek budowlany. Dodatkowo spadek oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych, wynikający z obniżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, oraz oczekiwania co do dalszych cięć stóp procentowych przyczyniły się do tego wzrostu. Ponadto wpływ na rozwój sytuacji miało także uruchomienie rządowego programu kredytowego w ramach inicjatywy "Kredyt 2%".
Odbicie polskiej gospodarki
Według Moniki Kurtek z Banku Pocztowego, wyższe od przewidywań dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej we wrześniu, które znacząco przyspieszyły dynamikę w całym trzecim kwartale bieżącego roku (osiągając około 5,5% wzrost rok do roku), mogą przyczynić się do niewielkiego, ale pozytywnego wpływu na odczyt PKB w tym okresie.
Ekonomiści z ING Banku Śląskiego również podkreślają, że ostatnie miesiące przynoszą sygnały ożywienia w sektorze budowlanym, co wpisuje się w ogólny trend ożywienia gospodarczego w Polsce. Przewidują kontynuację wzrostu produkcji budynków, jednak sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym będzie zależała od szybkiego uruchomienia środków unijnych, w tym KPO. Bez tych funduszy w 2024 roku czeka nas tzw. słabszy okres przejściowy między budżetami unijnymi — podają eksperci.
"Wrześniowe dane ze sfery realnej okazały się lepsze od naszych prognoz. W efekcie szacujemy obecnie, że wzrost PKB w III kw. 2023 r. wyniósł 0,5%. Podtrzymujemy prognozę na 2023 na poziomie 0,4%. W 2024 prognozujemy wzrost gospodarczy na poziomie 2,5% z rosnącymi szansami na lepszy wynik" — prognozują analitycy ING.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.