Jak zgłosić straty przez suszę w aplikacji?

W celu zgłoszenia strat przez suszę należy złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w publicznej aplikacji. Rząd wydłużył termin składania wniosków do 17 listopada 2023 r. W jaki sposób można tego dokonać? Kto może liczyć na pomoc od państwa?

Jak zgłosić straty przez suszę w aplikacji?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 6 listopada 2023

Jak zgłosić straty przez suszę? 

Oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę można zgłosić wyłącznie za pośrednictwem aplikacji internetowej. Możliwość składania wniosków w formie papierowej nie jest dostępna. Wniosek może być złożony jedynie przez rolnika, który posiada Profil Zaufany i złożył wniosek o otrzymanie płatności zgodnie z przepisami dotyczącymi wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.

Aplikacja umożliwia wnioskodawcom wielokrotne uzupełnianie informacji o szkodach w poszczególnych uprawach w miarę pojawiania się suszy w kolejnych obszarach rolnych, zarejestrowanych przez System Monitoringu Suszy Rolniczej. Jednakże możliwość dokonywania zmian jest ograniczona do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat za pomocą Profilu Zaufanego. Po podpisaniu i przesłaniu wniosku nie będzie już możliwości edycji ani dodawania załączników, takich jak polisa ubezpieczeniowa, itp.

Przedłużenie terminu składania wniosków dla małych gospodarstwPrzedłużenie terminu składania wniosków dla małych gospodarstwMonika Świetlińska

Zgłaszając suszę, należy uwzględnić tylko główne plony. Zaleca się dokładne sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji zostały uzupełnione i czy wszystkie działki zostały odpowiednio oznaczone. W przypadku upraw objętych programami rolnośrodowiskowymi, takimi jak uprawy na ugorach, uznaje się je za nieprodukcyjne, dlatego też strat suszy w tych obszarach nie ocenia się.

Wniosek o oszacowanie szkód musi zawierać informacje dotyczące liczby zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym. Wnioskujący powinien wybrać odpowiednią kategorię zwierzęcia z dostępnej listy i podać dokładną liczbę posiadanych zwierząt.

Warto zauważyć, że w przypadku tego wniosku nie uwzględnia się koni, danieli, jeleni, czy innych podobnych gatunków zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Kto może liczyć na pomoc?

Na wsparcie będą mogli liczyć producenci rolni, których uprawy rolne zostały w 2023 r. uszkodzone przez wiosenne przymrozki, grad, deszcze nawalne, huragan, obsunięcie ziemi, lawinę lub suszę. Straty, które zostały oszacowane przez komisję lub obliczone za pomocą publicznej aplikacji muszą wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z ostatnich trzech lat poprzedzających rok wystąpienia suszy. 

Wysokość pomocy finansowej

Wartość pomocy finansowej nie będzie mogła przewyższyć:

  • 80% obniżenia dochodu z produkcji rolnej,
  • 90% obniżenia dochodu z produkcji rolnej w przypadku gospodarstw rolnych zlokalizowanych na obszarach objętych naturalnymi ograniczeniami lub innymi szczególnymi ograniczeniami, jak określają to przepisy dotyczące wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dodatkowo, zgodnie z regulacjami Komisji Europejskiej dotyczącymi pomocy publicznej, wsparcie finansowe zostanie obniżone o 50% w przypadku, gdy producent rolny nie ubezpieczy co najmniej 50% powierzchni upraw w swoim gospodarstwie rolnym.

Pomoc suszowa za 2023 r. zostanie wypłacona w 2024 r. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Wnioski

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!