Wakacje kredytowe będą przedłużone?

Rząd podjął ważną decyzję w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych – zostaną one przedłużone. Sprawdź, czy będziesz mógł z nich skorzystać.

Wakacje kredytowe będą przedłużone?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 3 listopada 2023

Wakacje kredytowe przedłużone

Program wprowadzony w 2022 r. – czyli wakacje kredytowe – miały być odpowiedzią na rosnącą inflację i stopy procentowe, które zwiększyły się m.in. ze względu na pandemię oraz wojnę w Ukrainie. Mechanizm ten pozwala kredytobiorcom zawiesić spłatę swoich kredytów hipotecznych na określony czas. Teraz rząd postanowił przedłużyć tę pomoc na 2024 r.

Młode pokolenie zadłużone na 1 mld złMłode pokolenie zadłużone na 1 mld złMonika Świetlińska

Zgodnie z przyjętym projektem, wakacje kredytowe w 2024 r. będą dostępne na tych samych zasadach, jak w 2023. Oznacza to, że możesz zawiesić spłatę kredytu zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy wynosił 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Jednak istnieją pewne zmiany dotyczące kryteriów uprawniających do korzystania z wakacji kredytowych. Teraz będą one dostępne dla kredytobiorców, których kwota kapitału udzielonego kredytu wynosiła nie więcej niż 400 tys. złotych. 

Jakie zasady w wakacjach kredytowych?

Suma ta została ustalona na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego i odpowiada średniej kwocie kredytu hipotecznego udzielanego na zakup mieszkania. Jeśli kredyt przekroczy 400 000 tys., ale nie 800 tys. złotych, to możliwe będzie zawieszenie spłaty. Pod warunkiem że koszty obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) przekroczą 50% dochodu gospodarstwa domowego.

Warto zaznaczyć, że wakacje kredytowe dotyczą tylko kredytów hipotecznych w złotówkach zawartych przed 1 lipca 2022 r. 

Minister Buda twierdz, że ta decyzja jest niezbędna, aby pomóc Polakom w trudnej sytuacji finansowej. A warto dodać, że pomimo spadku stóp procentowych (a może i przez nie) spadła np. wartość złotówki. Dodatkowo kredyt 2% wywołał niejako wzrost cen mieszkań.

Poprzednie wakacje kredytowe dotyczyły 1,09 miliona kredytów mieszkaniowych, co stanowiło 57% wszystkich hipotek pod względem liczby oraz 68% pod względem wartości. Łączna wartość nadpłat kapitału dla kredytów objętych wakacjami wynosi 19,1 miliarda złotych, co stanowi 129% całkowitej wartości zawieszonych rat kapitałowych i odsetkowych.

Jak unikać pułapek kredytowych?Jak unikać pułapek kredytowych?Katarzyna Leszczak

Rząd twierdzi, że podejmuje tę decyzję, aby wesprzeć Polaków w trudnych czasach. Przedłużenie wakacji kredytowych ma być ważną pomocą społeczną, która może pomóc uniknąć katastrofy finansowej dla wielu rodzin. Pytanie tylko, jak to odbije się na inflacji, cenach mieszkań i wartości złotówki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!