Abonament RTV 2021

W 2021 roku wzrosną opłaty za abonament RTV. Podwyżki miesięcznej opłaty wzrosną o 1,80 zł za telewizję i 0,50 zł za radio. Kiedy można ubiegać się o zniżkę? Kto jest zwolniony z opłat na rzecz publicznych mediów? Sprawdziliśmy.

Abonament RTV 2021
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 grudnia 2020

Ile wynosi abonament RTV w 2021 r.

Za używanie odbiornika radiofonicznego obowiązuje opłata 7,50 zł za każdy miesiąc. W przypadku korzystania z odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego łącznie, opłata miesięczna wynosi 24,50 zł.

Kiedy należy się zniżka na abonament RTV w 2021 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych można zaoszczędzić 10 proc., pod warunkiem, że zdecydujemy się opłacić abonament z góry za więcej niż jeden miesiąc. W takim wypadku płaty za używanie odbiornika radiofonicznego zapłacimy: 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 za trzy miesiące, 42,80 zł za pół roku 64,40 zł za dziewięć miesięcy oraz 81 zł za cały rok kalendarzowy.

Podobnie wygląda bonifikata za abonament z tytułu korzystania z odbiornika telewizyjnego, bądź telewizyjnego i radiowego. W tej sytuacji opłata wyniesie 47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 za trzy miesiące, 139,70 za pół roku, 210,30 za dziewięć miesięcy oraz 264,60 zł za cały rok kalendarzowy.

Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieciOpłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieci Jan Wróblewski

Kto nie musi płacić za abonament RTV?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, w 2021 roku z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły już 75. rok życia, inwalidzi pierwszej grupy, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby po 60. roku życia, których miesięczna emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) osoby, które są uprawnione do zwolnienia z abonamentu, aby skorzystać ze swojego przywileju muszą przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty, które potwierdzają uprawnienie do zwolnienia wraz z wypełnionym oświadczeniem. Oficjalny wzór formularza jest dostępny tutaj. „Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym  dopełniono formalności w urzędzie pocztowym” — wyjaśniono na stronie KRRiT.

Kto musi płacić za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny?

W przypadku osób fizycznych wnoszona jest jedna opłata, niezależnie od liczby odbiorników w gospodarstwie domowym. Osobnej opłacie nie podlega także radio w samochodzie czy w budynku gospodarczym.  Inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm oraz instytucji, które płacą za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. To oznacza, że jeśli w biurze jest pięć pomieszczeń i w każdym znajduje się radio, trzeba zapłacić pięciokrotność stawki za odbiornik radiowy.

Wyjątkiem od tej zasady są podmioty lecznicze, które nie są przedsiębiorstwami, sanatoria, żłobki, a także placówki oświatowe (zarówno prywatne, jak i publiczne) oraz domy pomocy społecznej. Wszystkie te instytucje wnoszą jedną opłatę niezależnie od liczby odbiorników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!