Adwokat oskarżony o przyjęcie łapówki za przestępstwo skarbowe

Adwokat Paweł K. miał udzielić funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w Poznaniu korzyści majątkowej w wysokości ponad 2700 złotych w związku z pełnieniem przez niego funkcji. Co mu grozi?

Adwokat oskarżony o przyjęcie łapówki za przestępstwo skarbowe
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 czerwca 2023

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Pawłowi K. Śledztwo w tej sprawie zostało przeprowadzone przez Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

Prokuratura oskarża

Prokurator z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzuca Pawłowi K. udzielenie korzyści majątkowej w wysokości ponad 2700 złotych funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej w Poznaniu. Zarzut ten jest związany z wykroczeniem skarbowym, które podlega kwalifikacji zgodnie z artykułem 229 § 1 Kodeksu Karnego: "Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego?Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego?Anna Pakaszewska-Cetera

Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Łapówka za cygara

W toku śledztwa prokurator ustalił, że Paweł K. wręczył korzyść majątkową w związku z prowadzoną przez Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy sprawą wykroczenia skarbowego. Polegało to na przywiezieniu z Republiki Dominikany 89 cygar bez zgłoszenia i przedstawienia ich organowi celnemu. Planowane było przesłuchanie sprawcy wykroczenia w dniu 20 kwietnia 2022 roku, w obecności jego obrońcy.

Tego dnia adwokat, który usilnie starał się odzyskać zabezpieczone cygara, umieścił drewnianą skrzyneczkę na biurku funkcjonariusza, twierdząc, że zawiera wino. Mimo sprzeciwu funkcjonariusza, Paweł K. pozostawił przedmiot i opuścił pomieszczenie.

W toku dalszego postępowania ustalono, że wewnątrz skrzyneczki znajdowało się wino o wartości ponad 700 złotych oraz 2000 złotych w gotówce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!