Adwokat próbował dać łapówkę funkcjonariuszowi KAS. Grożą mu poważne konsekwencje

Funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali adwokata z Wielkopolski, który próbował przekupić funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Zawieszono mu już prawo do wykonywania zawodu. Grozi mu nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Adwokat próbował dać łapówkę funkcjonariuszowi KAS. Grożą mu poważne konsekwencje
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 lipca 2022

Korzyść majątkowa w zamian za drogie cygara

Po co adwokat miałby wręczać łapówkę? Taka myśl nie powinna nawet przejść mu przez myśl. Niemniej prawnik próbował przekupić funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej winem za 700 złotych oraz dwoma tysiącami złotych w gotówce. Wszystko po to, by odzyskać drogie cygara, jakie klient prawnika próbował wwieźć na terytorium Polski. Jak się okazało, nieskutecznie.

Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy prowadził sprawę o wykroczenie skarbowe. Miało ono polegać na przywozie z terenu Republiki Dominikany 89 luksusowych cygar bez zgłoszenia wymaganego przez prawo. 

Łapówka w skarbówce nie działa

Funkcjonariusz KAS nie tylko nie dał się przekupić, ale także zgłosił próbę wręczenia łapówki swoim przełożonym. Sprawa trafiła także do prokuratury. Obecnie zajmuje się nią Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?Jaka kara za próbę przekupienia policjanta drogówki?Martyna Kowalska

Zarzuty dla adwokata

Prawnik usłyszał już zarzuty związane z próbą udzielenia funkcjonariuszowi KAS korzyści majątkowej o łącznej wartości przekraczającej 2.700 złotych, co miało miejsce w związku z pełnieniem jego funkcji, a także prowadzonym postępowaniem ws. wykroczenia skarbowego. 

Teraz adwokatowi za ten czyn grozi nawet osiem lat więzienia. Prokuratura zdecydowała już o zawieszeniu prawa do wykonywania zawodu adwokata. Dodatkowymi środkami zapobiegawczymi jest dozór policyjny oraz zakaz kontaktu ze świadkami w tej sprawie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!