Aż ⅔ Polaków pracuje po godzinie 18:00. Dlaczego pracujemy tak długo?

⅔ Polaków przyznaje, że pracuje po godzinie 18:00, nawet jeśli nie są to ich standardowe godziny pracy. Skąd takie obciążenie pracą w Polsce?

Aż ⅔ Polaków pracuje po godzinie 18:00. Dlaczego pracujemy tak długo?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 września 2023

Polacy pracują długo

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką dowiadujemy się, że aż 64% respondentów nierzadko pracuje po godzinie 18:00, nawet jeśli nie jest to ich standardowy wymiar czasu pracy. Aż 55% podkreśla, że powodem tego jest natłok obowiązków.

Czym jest regulamin pracy? Co zawiera? Gdzie go znaleźć?Czym jest regulamin pracy? Co zawiera? Gdzie go znaleźć? Jakub Stasak

Co więcej – ⅕ ankietowanych przyznaje, że często pracuje ponad 40 godzin tygodniowo. Tutaj – już z innego badania – a mianowicie „Raport z badania ludności w wieku 18–69 lat” stworzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński dowiadujemy się, że Polacy w 2021 r. pracowali średnio 43,3 godziny tygodniowo.

Dodatkowo najwięcej czasu w pracy spędziły osoby z wykształceniem podstawowym, czyli aż 46 godzin tygodniowo. Osoby o wykształceniu wyższym pracowały średnio 42 godziny. Ponadto mężczyźni pracowali o 6 godzin dłużej niż kobiety. 

Polska jednym z liderów długich godzin pracy

Niestety, zgodnie z danymi państw członkowskich OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w 2022 r. Polacy przepracowali 1814 godzin i tym samym znaleźliśmy się na 11. miejscu w rzeczonym indeksie. Z kolei w kontekście Unii Europejskiej – zajęliśmy 3. miejsce tuż za Grecją (1886 godzin) i Maltą (1881 godzin). 

Jednak są też i pozytywne powody, dla których Polacy pracują po godzinie 18:00. Otóż… korzystają w ten sposób z elastycznego czasu pracy. Tak przyznało 46% respondentów. To pozwala im pogodzić życie prywatne z pracą. 

Jak elastyczny czas pracy wpływa na wellbeing?

Wellbeing to zwyczajnie – dobrostan. To dbanie o swoje zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia czy dobre samopoczucie. Jak pokazuje badanie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – coraz więcej Polaków przykłada do tego uwagę. I nierzadko ów dobrostan osiągają dzięki elastycznemu czasu pracy. 

66 proc. pracowników z elastycznym czasem pracy jest w stanie codziennie znaleźć czas na dbanie o swój dobrostan. A 78% respondentów podkreśla, że to właśnie rzeczony elastyczny czas pracy pomaga im zadbać o wellbeing.

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?Anna Pakaszewska-Cetera

Ponadto jak dowodzi badanie Fundacji – elastyczne godziny pracy zwiększają równy podział obowiązków domowych. Na co wskazało zresztą 55% respondentów. Co się zaś tyczy badanych, którzy nie mogą korzystać z takiej formy pracy – tylko 46% z nich podkreśla, że ma równy podział obowiązków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!