Co zrobić z niewykorzystanym urlopem?

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z praw pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Czasem jednak zdarza się, że pracownik nie wykorzysta wszystkich dni urlopu w danym roku. Co robić w takiej sytuacji? Czy urlop ulega przedawnieniu? W jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop? 

Co zrobić z niewykorzystanym urlopem?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 27 września 2023

Co zrobić z zaległym urlopem?

Przepisy Kodeksu pracy jasno określają prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni. Na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części, przy czym jedna część urlopu powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownik winien jest wykorzystać urlop do 31 grudnia danego roku. 

Jeśli jednak zatrudniony nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, który przysługuje mu w danym roku kalendarzowym, wówczas pozostałe dni wolne zmieniają się w zaległy urlop. Według Kodeksu pracy należy go wykorzystać do 30 września następnego roku. 

Kiedy urlop ulega przedawnieniu?

Kodeks pracy stanowi, że zaległy urlop można wykorzystać w ciągu 3 lat. Na przykład, jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu za rok 2022 do września 2023 roku, ma czas na skorzystanie z niego do 1 października 2026 roku. Po tej dacie urlop przepada.

Czy pracodawca ma prawo do dysponowania moim urlopem?Czy pracodawca ma prawo do dysponowania moim urlopem?Jakub Stasak

Jednak wykorzystywanie przedawnionego urlopu nie jest popularne, ponieważ pracodawca może być ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy, jeśli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kara ta może wynieść od 1000 zł do 30 tys. zł. Dlatego pracodawcy zachęcają do korzystania z urlopów na bieżąco lub w okresie, gdy pozostałe dni stanowią urlop zaległy.

Należy pamiętać, że w przypadku przedawnienia urlopu pracownik traci prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni. Oznacza to, że rekompensata jest wypłacana tylko za te dni urlopu, które nie przekroczyły terminu przedawnienia przy zmianie miejsca pracy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wśród niektórych pracowników, a także pracodawców panuje błędne przekonanie o tym, że za niewykorzystanie urlopu należy się ekwiwalent pieniężny. Jest to sprzeczne z obowiązującymi przepisami, jednoznacznie bowiem określają, że urlop należy wykorzystać w formie odpoczynku, ponieważ jego głównym celem jest regeneracja pracownika. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być wypłacony jedynie w sytuacji, gdy umowa z pracownikiem zostaje rozwiązana, a z różnych powodów nie mógł on skorzystać z przysługującego mu urlopu do zakończenia umowy. Obliczenie ekwiwalentu odbywa się zgodnie z Kodeksem pracy.

Podsumowując, urlop wypoczynkowy pracownika to jego prawa niepodważalne, które powinny być wykorzystane w formie wypoczynku. Nie ma możliwości "sprzedania" niewykorzystanego urlopu pracodawcy, ani też pracodawca nie ma zwykle prawa zmuszać pracownika do wykorzystania obecnie przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!