Bon turystyczny 500 plus podpisany. Od kiedy działa i co można kupić?

17 lipca 2020 prezydent podpisał ustawę o bonie turystycznym. Bon zacznie jednak działać za kilka tygodni, gdy ZUS upora się z wdrożeniem odpowiedniej technologii. Zakończenie prac planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

Bon turystyczny 500 plus podpisany. Od kiedy działa i co można kupić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lipca 2020

Gdy wejdzie w życie ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, ogłaszana jest w Biuletynie Informacji Publicznej lista podmiotów turystycznych, a także organizacji pożytku publicznego które będą mogły się rejestrować w systemie ZUS, a także dokładna data, od kiedy będzie możliwe korzystanie z bonów.

Warto pamiętać, że nawet jeśli ZUS będzie gotowy z nadawaniem uprawnień odpowiednim podmiotom, to minie sporo czasu, żeby firmy były w stanie przyjmować opłaty za usługi w formie bonów.

Infolinia ZUS w sprawie bonu turystycznego

Mimo, że lista podmiotów, w których można wykorzystać bon turystyczny wciąż nie jest znana, uruchomiona jest już infolinia, na której można uzyskać wiele informacji. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 11 22 111 lub pod adresem e-mail: [email protected]

ZUS zapewnia, że będzie informował o tym, kiedy można będzie skorzystać z bonu. Na razie warto założyć konto na PUE ZUS i czekać, aż pojawią się informacje o tym, że można już korzystać z bonu. Na razie w programie mogą rejestrować się przedsiębiorcy turystyczni, a także organizacje pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelowe albo też organizują imprezy dla turystów w Polsce.

Bon turystyczny 500 plus

Bon turystyczny 500 plus jest specjalnym świadczeniem przyznawanym dla dzieci, na które przysługuje świadczenie Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje tylko jeden bon turystyczny. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, to można skorzystać z drugiego bonu.

Bon pozwala płacić za usługi hotelowe i imprezy turystyczne organizowane na terenie Polski. Bon będzie ważny do 31 marca 2022 r. Nie można go wymienić na gotówkę ani inne świadczenia płatnicze. Żeby taki bon uzyskać nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Lista podmiotów, w których będzie można skorzystać z bonu turystycznego będzie stworzona przez Polską Organizację Turystyczną. Organizacja ta na swojej stronie internetowej opublikuje listę przedsiębiorstw i organizacji pożytku publicznego, które będą umożliwiały zrealizowanie usługi poprzez płatność bonem.

Czy trzeba mieć profil zaufany do bonu turystycznego?

Żeby skorzystać z bonu turystycznego trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Profil ten może być założony albo poprzez profil zaufany albo bankowość elektroniczną. Jak podaje ZUS, z bonu będzie można skorzystać w dowolnym momencie. Wystarczy go aktywować, podając swoje dane kontaktowe.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze specjalnej zakładki dla podmiotów turystycznych. Będą mogli zawnioskować o wpis do rejestru, a także zarządzać bonami. Chodzi np. o to, który z pracowników będzie mógł zarządzać płatnościami za pomocą bonu. Bonu nie trzeba będzie drukować. Wystarczy przekazać specjalny kod uzyskany z profilu ZUS, który będzie potwierdzony kodem autoryzacyjnym sms.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!