Sejm: wirtualne prawo jazdy i brak konieczności zmiany tablic

Już niebawem prawo jazdy będzie można odłożyć do szuflady, tak jak dwa lata temu zrobiliśmy to z dowodami rejestracyjnymi – to efekt ustawy przyjętej przez sejm w piątek (24.07). Innym ułatwieniem będzie brak konieczności zmiany tablic rejestracyjnych przy zakupie pojazdu co da ogromne oszczędności np. przy wykupie auta z leasingu. W skali firmy oszczędności mogą iść w tysiące złotych!

Sejm: wirtualne prawo jazdy i brak konieczności zmiany tablic
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 lipca 2020

Od kiedy nie będzie trzeba zabierać ze sobą prawa jazdy?

Samo ministerstwo infrastruktury nie podaje jeszcze konkretnej daty, choć wiele wskazuje na to, że stanie się to jeszcze w tym roku. Prawne zmiany musi przegłosować jeszcze senat. Wiele będzie zależało liczby ewentualnych poprawek. Nie ma za to technicznych przeszkód, które mogą wydłużyć wejście prawa. Narządziem, które ma umożliwić odłożenie prawa jazdy do szuflady jest popularny CEPiK czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, która pozwoli na identyfikacje kierującego i sprawdzenie jego uprawnień przez funkcjonariusza drogówki, bez konieczności oglądania „fizycznego” dokumentu. Po części to rozwiązanie już funkcjonuje (!) Mowa o sytuacji, w której kierowca utracił czasowo prawo jazdy w związku ze znacznym przekroczeniem prędkości. Nawet jeśli dokument ma przy sobie, policja jest w stanie szybko zweryfikować czy jego uprawnienia nie zostały mu „wirtualnie” odebrane przez inny patrol. Był to jeden z argumentów przemawiających za wprowadzeniem zmian w przepisach o ruchu drogowym

Wykupuję auto z leasingu – czy muszę zmieniać tablice rejestracyjne?

Póki co nic się nie zmieniło – jeżeli wykupujemy samochód z leasingu, do kosztów całej operacji musimy doliczyć koszty wymiany tablicy rejestracyjnej. W przypadku firm posiadających dużą flotę do przerejestrowania w tym samym czasie, koszty idą czasem w tysiące złotych. Nowe prawo pozwoli zaoszczędzić na tej procedurze. Każdy właściciel kupując pojazd zarejestrowany w innym powiecie będzie miał prawo do zatrzymania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że flota pojazdów firmy np. z Kielc mimo zakończenia okresu leasingu i wykupu pojazdów będzie mogła dalej jeździć na warszawskich tablicach – wydanych ze względu na siedzibę instytucji leasingującej samochody (czyli ich poprzedniego właściciela).

Najwyraźniej, prawodawca uznał, że obecnie nie ma uzasadnienia utrzymanie za wszelką cenę obecnej od początku motoryzacji w Polsce, zasady geograficznego oznaczenia miejsca stałej siedziby właściciela pojazdu na tablicy rejestracyjnej. Co więcej, jeśli osoba zameldowana na stałe w Wałbrzychu, faktycznie mieszka i pracuje w Warszawie, będzie mogła bez problemu zarejestrować swój pojazd w stolicy. Nie będzie już konieczności udawania się w rodzinne strony w celu dopełnienia urzędniczych formalności. Warunek jest jeden – czasowe zameldowanie.

Jakie są oszczędności w związku z możliwością pozostawienia tablic?

W przypadku samochodów osobowych, opłata za same „blachy” to 80 złotych. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za nalepkę kontrolną. Łącznie, kupując samochód z innego powiatu zaoszczędzimy 99,50 zł.

W przypadku firmy, która ma do przerejestrowania 10 samochodów po leasingu, łączna suma oszczędności wynikających tylko z tego przepisu, pozostawi w kasie przedsiębiorstwa 995 złotych.

Oszczędności w zasobie tablic

Choć zasób polskiego systemu rejestracji pojazdów jest dość pojemny, istnieją powiaty (głównie duże miasta i części aglomeracji), gdzie zbliża się on do wyczerpania. Np. w Poznaniu gdzie obowiązuje wyróżnik rejestracji „PO”, motocykle rejestrowane są już z pewną modyfikacją „PY”. To samo dotyczy Krakowa (KR, KK) czy Łodzi (EL, ED). Wprowadzenie nowych przepisów pozwoli zatem na „zaoszczędzenie” wielu numerów i ograniczenie możliwych kombinacji na tablicach.

Koniec z kartami pojazdu i naklejkami

Projekt ustawy przewiduje również zniesienie obowiązku wydawania kart pojazdu oraz nalepek kontrolnych i ich wtórników umieszczanych na tablicy rejestracyjnych. W ten sposób, np. sprowadzając auto z zagranicy zaoszczędzimy 94,50 zł.

Rejestracja nowych pojazdów przez internet

Innym rozwiązaniem znajdującym się w przyjętej przez Sejm ustawie, jest umożliwienie rejestracji nowego pojazdu bezpośrednio przez autoryzowany salon sprzedaży samochodów. Taka możliwość pozwoli na spore oszczędności czasu dla nabywców oraz przyspieszy odbiór nowego auta prosto z salonu. Dealerzy całą procedurę będą mogli wykonać elektronicznie, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!