Jak legalnie i bez kłopotu kupić uszkodzone auto do naprawy?

Spora grupa osób zainteresowana jest zakupem uszkodzonego samochodu, który można naprawić. Dzięki temu można mieć pojazd znacznie taniej. Jak legalnie i co ważne bezpiecznie kupić taki pojazd?

Jak legalnie i bez kłopotu kupić uszkodzone auto do naprawy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 lipca 2020

Zakup uszkodzonego samochodu może być dla niektórych dyskusyjny. Część osób takie auta „z marszu” odrzuca ale dla wielu są atrakcyjnym kąskiem. Szczególnie, że są dużo tańsze niż te pełnowartościowe. Nie chcemy rozpatrywać

 Dla takich osób opłacalna staje się naprawa takiego pojazdu. Sposób „podejścia” do sprawy zależy w dużej mierze od tego, czy kupujemy taki samochód samodzielnie, czy przez pośrednika.

Jak bezpiecznie kupić uszkodzony samochód?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego samochodu, który jest uszkodzony koniecznie trzeba zajrzeć do dokumentacji ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że szkoda całkowita nie oznacza wcale, że auto nie powinno być naprawiane. Zgodnie z terminologią ubezpieczeniową szkoda całkowita jest wtedy kiedy zgodnie z obliczeniami ubezpieczyciela naprawa jest nieopłacalna.

Dlatego jeśli chcesz kupić uszkodzony samochód dobrze jest dokładnie ocenić skalę zniszczeń. Może być tak, że elementy konstrukcyjne nie są uszkodzone choć z zewnątrz samochód wydaje się być mocno pokiereszowany. Musimy też bardzo rzetelnie podejść do oceny możliwości naprawy. Jeśli wiemy, że warsztat, który będzie zajmował się przygotowaniem samochodu powypadkowego jest w stanie zrobić to dobrze i profesjonalnie, warto dobrze przemyśleć opłacalność takiego rozwiązania. Ważne są doświadczenie i umiejętności pracownika warsztatu. Najlepszą rekomendacją mogą być już wykonane naprawy. Szczególnie, że źle naprawione elementy szybko dają znać o sobie. Koniecznie sprawdź też, czy warsztat, w którym chcesz zrobić naprawę uszkodzonego auta, ma odpowiedni sprzęt.

Zakup auta w komisie

Z większym ryzykiem związany może być zakup pojazdu w komisie. Nierzadko zdarza się, że sprzedawcy z komisu sprowadzają uszkodzone pojazdy, sami je naprawiają i oferują klientom jako te, które nie brały udziału w wypadku. To wszystko powoduje, że sporo osób ma obawy związane z zakupem pojazdu u pośrednika

Uszkodzony samochód z Niemiec

Dlatego są i tacy, którzy na własną rękę szukają uszkodzonych samochodów za granicą, np. w Niemczech czy Francji i sprowadzają je do Polski by tutaj je naprawić. Oferta takich pojazdów jest duża ponieważ użytkownikom z tych krajów nie zawsze opłaca się naprawa ze względu na wyższe niż w Polsce koszty fachowców. Jeśli dobrze poszukamy, możemy trafić naprawdę na ciekawe modele.

Sprowadzenie auta z zagranicy to jednak również zagrożenia. Znacznie trudniej niż w Polsce zweryfikować stan techniczny. Czasem warto poprosić o pomoc wykwalifikowanego pośrednika, który dla nas prześledzi historię pojazdu.

Czy można kupić uszkodzony samochód na firmę?

Podstawową zaletą samochodów uszkodzonych są ich niskie koszty zakupu. Właśnie dlatego czasem kupują je przedsiębiorcy. Niektórzy w ten sposób podnoszą sobie koszty uzyskania przychodu. W jaki sposób? Wszystkie wydatki poniesione na naprawy i remonty, które poniesiono jeszcze przed wprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych zwiększają wartość początkową pojazdu, a ta ma znaczenie przy obliczaniu amortyzacji.

Wzór umowy kupna sprzedaży auta używanego

Umowa kupna-sprzedaży auta używanego jest taka sama jak każdego innego pojazdu. Zapisujemy w niej dokładne dane sprzedającego i kupującego, a także szczegółowe dane pojazdu. Warto w takiej umowie wpisać wszystkie usterki, które ma samochód. Wszystko dlatego, że kupujący musi potwierdzić, że znany jest mu stan techniczny pojazdu

Czy można zarejestrować samochód uszkodzony?

Jeśli samochód jest niesprawny i nie ma ważne badania technicznego to trzeba zawnioskować w urzędzie o wydanie tymczasowych tablic. Po ich założeniu będzie można wybrać się na badanie techniczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!