Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?

Od pierwszego dnia działania Polskiego Bonu Turystycznego w sierpniu 2020 roku, co jakiś czas pojawiają się ogłoszenia „Bon turystyczny na sprzedaż”. W ostatnich dniach również można było znaleźć takie anonse. Tymczasem od samego początku Polska Organizacja Turystyczna przestrzega – sprzedaż, lub jakakolwiek inna forma odstąpienia Polskiego Bonu Turystycznego jest nielegalna!

Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lipca 2021

Sprzedam bon turystyczny

Już pierwszego dnia funkcjonowania systemu Polskiego Bonu Turystycznego, w internecie pojawiły się propozycje sprzedaży bonu. Wówczas najczęściej trafiały się oferty bonu wartego 500 złotych za 400 złotych. W ostatnich dniach (lipiec 2021) znaleźliśmy podobne anonse. Jeden za 450, drugi za 320 złotych. Sprzedawcy, po więcej informacji odsyłali do korespondencji prywatnej. W obu przypadkach, przy kwocie widniała adnotacja „do negocjacji”.

Sprzedaż bonu turystycznego jest nielegalna!

Polska Organizacja turystyczna od samego początku sprzeciwia się jakiejkolwiek formie handlu bonami. Przypomnijmy fragment komunikatu ministerstwa rozwoju sprzed 11 miesięcy: „- Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione”. W opinii Polskiej Organizacji Turystycznej, odsprzedaż tego typu bonów jest działaniem bezprawnym. POT uruchomiała nawet specjalny adres do zgłaszania przypadków takiego procederu [email protected].

Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Michał Górecki

Czy prawo zezwala na sprzedaż bonu turystycznego?

Działanie Polskiego Bonu Turystycznego precyzuje specjalna ustawa. Nie przewiduje ona żadnej możliwości jego odsprzedaży, odstąpienia, wymiany na inne produkty. W myśl zapisów, świadczenie to powinno zostać wykorzystane na dziecko, dla którego zostało ono przyznane. Każda inna droga w opinii ekspertów jest złamaniem obowiązującego prawa. 

Co więcej, wszelkiego rodzaju płatności bonem, powinna dokonać osoba, która została do tego uprawniona, czyli np. rodzic lub prawny opiekun dziecka.

Czy zakup bonu turystycznego w internecie jest legalne?

Już na początku działania programu Polska Organizacja Turystyczna przestrzegała nie tylko przed odsprzedażą, ale także zakupem tego typu bonów na rynku. Co więcej, nigdy nie można mieć pewności, że odpowiadając na takie ogłoszenie, nie padniemy ofiarą oszustwa. 

Pamiętajmy, bon nie ma formy fizycznego dokumentu. Jest przekazywany w formie kodu. Oszuści oferujący bony, mogą równie dobrze przesłać nam przypadkowy ciąg znaków, który w żaden sposób nie możemy zweryfikować przed transakcją. 

Czy da się zrealizować cudzy bon?

Dodatkowo, realizacja bonu zakupionego od osoby trzeciej nie jest łatwym zadaniem. Pamiętajmy, że samo przedstawienie 16-znakowego kodu nie jest wystarczające, by zapłacić w ten sposób za usługę, czy imprezę turystyczną. 

W chwili dokonywania transakcji, na podany przez uprawnionego numer telefonu przychodzi kolejny kod, który trzeba podać w punkcie. To oznacza, że w momencie płatności, musielibyśmy być w stałym kontakcie ze sprzedawcą. Zadanie karkołomne i budzące podejrzenia u osoby przyjmującej płatność. W opinii resortu rozwoju, tego typu próby, mogą być traktowane jak próba oszustwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!