CBA zatrzymała fałszerza faktur na łączną kwotę ponad 10 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali mężczyznę zamieszanego w proceder wystawiania fałszywych faktur VAT. Dokumenty sprzedaży były przedmiotem obrotu w celu uniknięcia podatków. Wiadomo, że nieprawdziwe faktury opiewały na kwotę ponad 10 mln złotych. Skarb Państwa mógł stracić na tym minimum 2,6 mln złotych. 

CBA zatrzymała fałszerza faktur na łączną kwotę ponad 10 mln zł
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 września 2022

Ponad dwa lata na lewych fakturach

W tym przypadku chodzi o sprawę wystawiania lewych faktur zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Proceder miał trwać od stycznia 2017 roku do listopada 2019 roku. 

Zatrzymany właśnie mężczyzna wg CBA wystawiał faktury VAT za nieistniejące usługi oraz dostawy towarów. Wiadomo też, że dokumenty sprzedaży wykorzystywał w swojej działalności i sprzedawał je innym firmom. Podmioty trzecie, na ich podstawie wykazywali fikcyjne koszty, dzięki czemu mogli uszczuplić należności wynikające z podatku VAT. 

Co to jest biała lista podatników VAT?Co to jest biała lista podatników VAT?Martyna Kowalska

Ile traci państwo na lewych fakturach?

Dowody, jakie udało się zgromadzić wskazują, że mowa o dokumentach, których łączna wartość przekroczyła 10 mln złotych. W tej sytuacji Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 2,6 mln złotych. 

Siatka handlarzy faktur?

Śledztwo w tej sprawie prowadzi obecnie Delegatura CBA w Poznaniu. Nadzoruje je Prokuratura Regionalna, również ze stolicy Wielkopolski. 

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w całym procederze brało udział szereg osób reprezentujących różne podmioty gospodarcze. Przestępczy mechanizm polegał na posługiwaniu się fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w celu uniknięcia należności skarbowych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wartość wystawionych w ten sposób faktur przekracza kwotę 43 mln zł” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Służb Specjalnych

Zatrzymany mężczyzna już usłyszał zarzuty i trafił na trzy miesiące do aresztu. CBA informuje, że na obecnym etapie śledztwa, zarzuty przedstawiono już dwóm osobom, które miały brać udział w przedstawionym procederze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!