Dom do 70 m kw. Ministerstwo ma nowy pomysł na dom bez pozwolenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego ogłasza konkurs architektoniczny na koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Instytucje chcą promować w ten sposób ideę domów bez formalności, czyli na zgłoszenie. 

Dom do 70 m kw. Ministerstwo ma nowy pomysł na dom bez pozwolenia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 września 2022

Dom bez formalności

Rozpisany właśnie konkurs jest kontynuacją programu „Dom bez formalności”, który pozwala na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. 

Resort rozwoju przypomina, że obowiązujące od stycznia b.r. przepisy do minimum ograniczyły formalności, jakie wiążą się z budową takiej nieruchomości. Każdy, kto planuje budowę domu do 70 m kw. może bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę rozpocząć inwestycję. Co więcej, prawo nie wymaga przy tego typu budowie zatrudniania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Oczywiście ostateczna decyzja należy do inwestora. 

Projekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęProjekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęAnna Malinowska

Nowe pomysły na domy do 70 m kw.

Konkurs, który wystartował 14 września 2022 r. jest skierowany do studentów i absolwentów studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych, a także inżynierskich. Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju Piotr Uściński — "po sukcesie ubiegłorocznego konkursu na projekty #DomBezFormalności do 70 m kw.  przyszedł czas na poszerzenie naszej oferty o domy rekreacyjne. Dzięki wprowadzonym uproszczeniom w ramach #DomBezFormalności można szybko i bez zbędnych formalności wybudować również dom rekreacyjny".

Zwycięskie projekty do pobrania dla każdego

Wiadomo, że zwycięskie projekty zostaną opublikowane na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Każdy zainteresowany będzie mógł je pobrać na identycznych zasadach, jak obecnie jest to możliwe w przypadku domów jednorodzinnych.

Konkurs przeprowadzony jest w trzech równoległych tematach, które wraz z zasadami zostały opublikowane w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Z jego pełnym brzmieniem można się zapoznać klikając ten link.

Dodatkowe informacje o konkursie dostępne są także na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!