Są zapowiedzi zdalnego nauczania! MEiN: Bezzasadne

Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do zapowiedzi niektórych gmin o wprowadzeniu zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii oraz braku opału. Takie deklaracje są BEZZASADNE – grzmi resort oświaty.

Są zapowiedzi zdalnego nauczania! MEiN: Bezzasadne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 września 2022

Czy problemy z ogrzewaniem wpłyną na nauczanie stacjonarne

Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że 1 września 2022 roku weszły w życie przepisy, które faktycznie umożliwiają przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia lub bezpieczeństwa uczniów. Prawo określa, że może się tak stać z przyczyn sytuacji nadzwyczajnych. Może być to np. wichura, zalanie szkoły etc. Nowe prawo nie stanowi jednak podstaw do tego, by gminy rezygnowały z zadań własnych. W szczególności resort mówi tutaj o organizacji zaopatrzenia w ciepło szkół i przedszkoli działających w danej gminie. 

Tylko zdarzenia nadzwyczajne mogą być powodem nauczania zdalnego 

MEiN sięga w swej wykładni dalej. Przypomina, że przepisy, które pozwalaj na zawiedzenie zajęć na określony czas, które wiążą się z niskimi temperaturami lub zdarzeniami nadzwyczajnymi mogą być powodem rezygnacji z określonych obowiązków. W ramach obowiązujących przepisów nie mieści się jednak kryzys energetyczny. 

Place zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieciPlace zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieciMonika Świetlińska


Jak mają działać szkoły w kryzysie energetycznym?

W sytuacji problemów związanych z realizacją zadań własnych gminy zwracamy się do dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych o kontakt z kuratorami oświaty i poinformowanie o zaistniałych problemach. Rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty” – czytamy w komunikacie resortu oświaty.

MEiN: Wsparcie dla organów prowadzących szkoły już jest

W tym miejscu MEiN wymienia wsparcie, jakie już teraz wynika z litery prawa i z jakiego mogą skorzystać organy prowadzące placówki edukacyjne — „Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału?” - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym w piątek, 15 września 2022 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Przy okazji resort przypomina o dodatkowych 13,6 miliardach złotych, jakie decyzją rządu mają wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w tym trudnym okresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!