fb

Są zapowiedzi zdalnego nauczania! MEiN: Bezzasadne

Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do zapowiedzi niektórych gmin o wprowadzeniu zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii oraz braku opału. Takie deklaracje są BEZZASADNE – grzmi resort oświaty.

Są zapowiedzi zdalnego nauczania! MEiN: Bezzasadne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 września 2022

Czy problemy z ogrzewaniem wpłyną na nauczanie stacjonarne

Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że 1 września 2022 roku weszły w życie przepisy, które faktycznie umożliwiają przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia lub bezpieczeństwa uczniów. Prawo określa, że może się tak stać z przyczyn sytuacji nadzwyczajnych. Może być to np. wichura, zalanie szkoły etc. Nowe prawo nie stanowi jednak podstaw do tego, by gminy rezygnowały z zadań własnych. W szczególności resort mówi tutaj o organizacji zaopatrzenia w ciepło szkół i przedszkoli działających w danej gminie. 

Tylko zdarzenia nadzwyczajne mogą być powodem nauczania zdalnego 

MEiN sięga w swej wykładni dalej. Przypomina, że przepisy, które pozwalaj na zawiedzenie zajęć na określony czas, które wiążą się z niskimi temperaturami lub zdarzeniami nadzwyczajnymi mogą być powodem rezygnacji z określonych obowiązków. W ramach obowiązujących przepisów nie mieści się jednak kryzys energetyczny. 

Place zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieciPlace zabaw w opłakanym stanie. Są zagrożeniem dla dzieciMonika Świetlińska


Jak mają działać szkoły w kryzysie energetycznym?

W sytuacji problemów związanych z realizacją zadań własnych gminy zwracamy się do dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych o kontakt z kuratorami oświaty i poinformowanie o zaistniałych problemach. Rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty” – czytamy w komunikacie resortu oświaty.

MEiN: Wsparcie dla organów prowadzących szkoły już jest

W tym miejscu MEiN wymienia wsparcie, jakie już teraz wynika z litery prawa i z jakiego mogą skorzystać organy prowadzące placówki edukacyjne — „Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału?” - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym w piątek, 15 września 2022 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Przy okazji resort przypomina o dodatkowych 13,6 miliardach złotych, jakie decyzją rządu mają wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w tym trudnym okresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!