fb

CERT: 9 tys. prób oszustw komputerowych w I połowie 2021 r.

9.167  - tyle prób oszustw internetowych odnotował w pierwszej połowie 2021 roku zespół CERT Polska (NASK) zajmujący się cyberbezpieczeństwem w Polsce. To aż 84% obsłużonych przez niego zgłoszeń. Jak się okazuje, liczba tego typu incydentów stale rośnie.

CERT: 9 tys. prób oszustw komputerowych w I połowie 2021 r.
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 sierpnia 2021

Wzrost liczby oszustw komputerowych

W pierwszej połowie 2021 roku CERT Polska odnotował 9.167 incydentów zakwalifikowanych jako „próba oszustwa komputerowego”. To oznacza, że było ich ponad dwukrotnie więcej niż wszystkich tego typu zdarzeń w całym 2019 roku, wynika z wyliczeń przedstawionych przez kierownika CERT Polska, Przemysława Jaroszewskiego.

Dla porównania, w 2019 roku odnotowano 4.086 oszustw zgłoszonych do NASK i obsłużonych przez specjalistów CERT. Sześć lat temu, w 2015 roku było ich zaledwie… 611. Różnica z jednej strony wynika ze zwiększonej aktywności przestępców. Z drugiej zaś, nie można pominąć coraz większej świadomości konsumentów, którzy zgłaszają podejrzane zdarzenia w sieci do CERT Polska. 

Nowa metoda oszustów: „na pocztę głosową”Nowa metoda oszustów: „na pocztę głosową”Martyna Kowalska

Ranking oszustw w internecie

CERT opublikował listę najczęściej obsługiwanych oszustw w polskiej sieci. Są to (cytujemy za komunikatem

- fałszywe strony logowania do Facebooka

- telefonu od osób podszywających się pod pracowników banków lub firm inwestycyjnych, których celem jest wyłudzenie lub kradzież pieniędzy

- fałszywe strony płatności serwisu OLX

- strony zachęcające do fałszywych inwestycji w kryptowaluty

- strony poszywające się pod dostawców energii z fałszywym panelem bankowości internetowej.

Rośnie lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami

CERT Polska zwraca uwagę na fakt, że nazwy fałszywych stron często imitują adresy, jakie prowadzą do popularnych witryn internetowych. Chodzi m.in. o wprowadzenie w błąd i uśpienie czujności osoby, która może stać się ofiarą przestępców. 

Od marca 2020 roku, prowadzona jest oficjalna lista ostrzeżeń przed groźnymi stronami w internecie. Obecnie liczy ona przeszło 22,8 tysięcy pozycji, z czego aż 11,9 tys. wpisano w pierwszym półroczu b.r. CERT zapewnia, że analizowanyjest dokładnie każdy potencjalnie niebezpieczny przypadek. Według kierownika CERT Polska Przemysława Jaroszewskiego „dla tego typu ataków niezwykle istotny jest czas reakcji”. Choćby z tego powodu specjaliści od cyberbezpieczeństwa pracują w trybie ciągłym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!