Tabletki musujące i elektrolity natychmiastowo wycofane ze sprzedaży

Firma Polski Lek właśnie wycofuje z obrotu w trybie natychmiastowym dystrybuowane przez nią suplementy diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Lista powikłań po kontakcie z toksyną jest bardzo długa i poważna.

Tabletki musujące i elektrolity natychmiastowo wycofane ze sprzedaży
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Produkcja wstrzymana

 - Firma, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy surowca, wstrzymała produkcję i zablokowała partie produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika. Zdecydowała też o konieczności wycofania partii produktów wprowadzonych już do obrotu — poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Lista zanieczyszczonych suplementów

Chodzi o te suplementy diety:

  • ACTIVEMUSS CALCIUM, tabletki musujące
  • CALCIUM + KWERCETYNA Duo Alergo, tabletki musujące
  • CALCIUM + VITAMINA C o smaku cytrynowym, tabletki musujące
  • PLUSSSZ ELEKTROLITY SENIOR 100% Complex, tabletki musujące
  • PLUSSSZ ELEKTROLITY SPORT 100% Complex, tabletki musujące
  • PLUSSSZ ELEKTROLITY + 100% MULTIWITAMINA, tabletki musujące
  • PLUSSSZ ELEKTROLITY Complex, tabletki musujące

Tego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostatnio wycofanych produktówTego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostatnio wycofanych produktówJan Wróblewski

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zalecają, by nie spożywać tych wyrobów. Chodzi o konkretne partie, które szczegółowo opisał GIS na swojej stronie internetowej.

Co to jest tlenek etylenu?

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przekazuje, że tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter w stężeniach toksycznych.

Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Tlenek etylenu działa genotoksycznie i rakotwórczo. Jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego bez względu na jego poziom.

Trzeba wiedzieć, że tlenek etylenu jest zakazany w Unii Europejskiej do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Kontakt z ETO niesie za sobą poważne konsekwencje. W wyniku połknięcia dochodzi do zatrucia całego organizmu, powoduje poważne oparzenia skóry i uszkodzenia oczu. Ma działanie toksyczne przy wdychaniu. Może powodować wady genetyczne i nowotwory, zaburza płodność i istnieją przypuszczenia, że działa szkodliwie na płód.

Przy długim narażaniu organizmu na ETO dochodzi do uszkodzenia narządów. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych, senność, zawroty głowy. Tlenek etylenu powoduje: ból oczu, ból gardła, bóle głowy, trudności w oddychaniu, nieostre widzenie, zawroty głowy, nudności, kaszel, drgawki, wymioty, pęcherze na skórze, większa częstotliwość poronień, zwyrodnienie jąder, a także zmniejszenie liczebności plemników w nasieniu. Długotrwałe narażenie na kontakt z tym gazem może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych lub piersi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!