Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce. Wzrost cen drobiu o 22,7%
Pierwsze komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w tym roku pojawiły się już w marcu. Od tego czasu kontrole wykazały, że w kilkudziesięciu gospodarstwach wykryto chorobę, która ma ogromny wpływ na kształt cen drobiu w naszym kraju.
- Monika Świetlińska
- /
- 22 sierpnia 2021
Grypa ptaków w całej Europie
Jak informował w kwietniu minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda, w tym roku obserwujemy bardzo niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków w całej Europie. Szczególnie dotyczy to Francji, gdzie w stosunku do Polski notuje się dwukrotnie większą liczbę ognisk u drobiu hodowlanego.
Przyczyną jest m.in. ogromna liczba dzikich ptaków z wirusem grypy i duże zagęszczenie w Polsce gospodarstw hodowlanych.
Ogromne straty rolników i budżetu państwa
— Choroba ta przynosi ogromne straty ekonomiczne zarówno samym rolnikom, jak i budżetowi państwa. Na szczęście nie jest ona groźna dla ludzi, zarówno hodowców, jak i konsumentów, choć może być przenoszona przez człowieka - przekazał minister w specjalnym komunikacie.
Nowa pomoc dla rolników: tworzenie krótkich łańcuchów dostawMartyna Kowalska
Zaapelował do wszystkich rolników i hodowców drobiu: — Do każdego mieszkańca wsi, u którego na podwórku biega choćby najmniejsze stadko kur. Przestrzegajcie Państwo zasad bioasekuracji. Proszę utrzymujcie drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Stada wolno biegające trzeba koniecznie zamknąć w odpowiednim pomieszczeniu.
W komunikacie zaznaczył, by przechowywać słomę pod przykryciem. Pamiętać aby nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie. Nie zapominać, by wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób.
To jeszcze nie koniec epidemii wśród ptaków
Sezon grypy ptaków w tym roku będzie trwał dłużej niż w poprzednich latach ze względu na panujące warunki meteorologiczne.
W Polsce wykryto szczep wirusa ptasiej grypy. Czy jest groźny dla człowieka?Martyna Kowalska
- Każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego - zaznaczył Puda. I niestety, ma to przełożenie na wzrost cen drobiu, który Polacy szczególnie lubią.
Zjadamy go rocznie 30 kg. Według GI/Millward Brown ponad 70 procent z nas sięga po kurczaka minimum dwa razy w tygodniu. Jak pisaliśmy w artykule Ceny żywności mocno w górę. Mamy listę produktów, które podrożały w porównaniu do lipca 2020 w lipcu 2021 drób podrożał o 22,7 procent.
— Ogólny wzrost cen w ciągu całego roku w dużej mierze ma związek z nowymi podatkami, jakie zostały nałożone na handel. Od stycznia bieżącego roku koszty zakupów rosły niemal z miesiąca na miesiąc, a branża obserwowała – komentował Karol Kamiński, współautor badania "Indeks cen w sklepach detalicznych" z centrum analiz Grupy AdRetail, wydawcy serwisu Ding.pl.
Kolejne ogniska HPAI w Polsce
Jednak, jak już wspomnieliśmy, to epidemie wśród zwierząt są tu głównym winowajcą wysokich cen. Ostatnie ognisko grypy drobiu Główny Lekarz Weterynarii zanotował w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń (powiat żuromiński, woj. mazowieckie). Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane 9 sierpnia.
Okienko dla rolnika – cyfrowy projekt resortu rolnictwaMartyna Kowalska
- Ognisko HPAI (grypa ptaków) zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. We wspólnym kompleksie ferm w jednej lokalizacji znajduje się tam 14 kurników o łącznej obsadzie 575 706 kur - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Niestety, we wszystkich zasiedlonych kurnikach Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby zgodne z prawem, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt czy przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby. O ptasiej grypie Główny Inspektorat Weterynarii informuje regularnie od 2016 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.