Co to jest PPK? Czy warto?

PPK to nic innego jak Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli dobrowolny program oszczędzania dla każdego pracownika. Jego celem jest zachęcanie obywateli do dodatkowego oszczędzania na przyszłość. Pieniądze, chociaż są niezależne od emerytury, mogą stanowić jej dodatek.

Co to jest PPK? Czy warto?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 6 marca 2023

Kto składa się na wpłaty do PPK?

Na comiesięczną składkę PPK składa się: 2 proc. naszego wynagrodzenia (wolno dołożyć kolejne 2 proc. składki dobrowolnej, czyli w sumie maksymalnie może to być 4 proc. pensji brutto), a kolejne 1,5 proc. wpłaca pracodawca (jeśli chce, może podnieść wysokość składki do 2,5 proc.) Ponadto kto zarabia nie więcej niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, może obniżyć wpłatę nawet do 0,5 proc. wynagrodzenia brutto.

Czy praca zdalna trafi do Kodeksu Pracy?Czy praca zdalna trafi do Kodeksu Pracy?Jan Wróblewski

Trzecim podmiotem, który finansuje PPK,  jest państwo, które każdemu uczestnikowi programu płaci 250 zł na początku oszczędzania (wpłata powitalna przysługuje tylko raz) i kolejne 240 zł każdego roku (z tym że trzeba spełnić warunek dotyczący wysokości rocznej sumy wpłat).

Do PPK automatycznie zapisany jest każdy

Do PPK automatycznie zapisany jest każdy pracownik między 18 a 55 rokiem życia, za którego pracodawca odprowadza składki emerytalne i rentowne. Jeśli zleceniobiorca jest zwolniony z opłacania składek, nie może zostać członkiem programu.

Pracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaPracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaMikołaj Frączak

Z PPK można zrezygnować w dowolnym momencie, wystarczy złożyć pracodawcy pisemną deklarację, własnoręcznie podpisaną. Automatyczne odnowienie członkostwa w PPK następuje, co 4 lata. Po tym czasie, jeśli wciąż nie chce się płacić składek, trzeba ponownie złożyć rezygnację.

Kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

Pieniądze gromadzone w PPK są prywatną własnością, podlegają dziedziczeniu oraz podziałowi w razie rozwodu. Właściwie można je podjąć w dowolnym czasie, ale tylko wypłata po 60. roku życia lub w specyficznych sytuacjach (choroba, wpłata wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu na zakup mieszkania) nie wiąże się z potrąceniami (np. konieczność zwrotu dopłat z budżetu państwa i wszystkich zysków wypracowanych przez tę część kapitału; pieniądze te zasilą Fundusz Pracy). Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze wzięte z PPK na cele mieszkaniowe „pożycza się" i należy je zwrócić (bez oprocentowania). Nie dotyczy to wypłaty związanej z poważnym zachorowaniem.

Po ukończeniu 60 lat jedną czwartą zgromadzonych środków otrzyma się jednorazowo (można też wybrać raty), a pozostałą część w formie co najmniej 120-miesięcznych rat (rozpisanych na dziesięć lat). Można się też zdecydować na wypłatę jednorazową, ale wtedy trzeba będzie odprowadzić 19-proc. podatek od zysków kapitałowych.

Kiedy powstało PPK?

PPK obowiązują od 2019 r. dla dużych przedsiębiorstw i od 2021 r. dla firm zatrudniających mniej niż 20 osób. Każdy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do PPK w momencie, w którym pracownik osiągnie wymagany — trzymiesięczny — okres zatrudnienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!