Zmiana pensji minimalnej - czy należy aneksować umowę o pracę?

Nowy rok — nowa kwota najniższej pensji krajowej. Dla przedsiębiorców i działów księgowości bardzo często to moment, w którym przygotowują aneksy umów o pracę dla pracowników. Często zadają sobie wtedy pytanie, czy wzrost najniższej krajowej oznacza, że mają obowiązek co roku aneksować umowę o pracę dla naszego pracownika.

Zmiana pensji minimalnej - czy należy aneksować umowę o pracę?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 16 marca 2023

Co mówi na temat aneksowania umów Kodeks pracy?

Informacje na temat umowy o pracę zawiera art. 29 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim w umowie o pracę określa się strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, warunki pracy oraz płacy. W szczególności powinna ona zawierać takie informacje, jak: 

  1. rodzaj pracy, 
  2. miejsce wykonywania pracy, 
  3. wynagrodzenie za pracę, które odpowiada rodzajowi pracy, ze szczególnym wskazaniem składników wynagrodzenia, 
  4. wymiar czasu pracy, 
  5. termin rozpoczęcia pracy.

Bardzo ważne jest to, że umowę o pracę należy zawrzeć na piśmie. Dzięki temu jest ona dokumentem potwierdzającym wolę obu stron. 

Jak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracęJak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracęMichał Górecki

W przypadku, kiedy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ma obowiązek pisemnie potwierdzić ustalenia obu stron. W dokumencie powinny znaleźć się strony umowy, rodzaj umowy i warunki. Określa to art. 29 § 2 kodeksu pracy.

Zmiana warunków pracy — czy wymaga formy pisemnej? 

Ważnym aspektem jest fakt, że zmiana warunków umowy o pracę wymaga każdorazowo formy pisemnej. Dlatego, jeśli zmieniają się kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to należy dokonać tej zmiany w formie pisemnej. Zatem zmiana wynagrodzenia powoduje konieczność aneksowania umowy o pracę. 

Na czym polega praca na dwa etatyNa czym polega praca na dwa etatyMartyna Kowalska

Co interesujące, aneks należy wręczyć pracownikom tylko w sytuacji, kiedy wynagrodzenie zostało konkretnie określone kwotowo w dokumencie umowy o pracę. Może widnieć w niej tylko zapis o tym, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką wynikającą z ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku sporządzania aneksu do umowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!