Zmiana pensji minimalnej - czy należy aneksować umowę o pracę?
Nowy rok — nowa kwota najniższej pensji krajowej. Dla przedsiębiorców i działów księgowości bardzo często to moment, w którym przygotowują aneksy umów o pracę dla pracowników. Często zadają sobie wtedy pytanie, czy wzrost najniższej krajowej oznacza, że mają obowiązek co roku aneksować umowę o pracę dla naszego pracownika.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 16 marca 2023
Co mówi na temat aneksowania umów Kodeks pracy?
Informacje na temat umowy o pracę zawiera art. 29 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim w umowie o pracę określa się strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, warunki pracy oraz płacy. W szczególności powinna ona zawierać takie informacje, jak:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę, które odpowiada rodzajowi pracy, ze szczególnym wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Bardzo ważne jest to, że umowę o pracę należy zawrzeć na piśmie. Dzięki temu jest ona dokumentem potwierdzającym wolę obu stron.
Jak zarabiać więcej, pracując tyle samo? Alternatywy dla umowy o pracęMichał Górecki
W przypadku, kiedy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ma obowiązek pisemnie potwierdzić ustalenia obu stron. W dokumencie powinny znaleźć się strony umowy, rodzaj umowy i warunki. Określa to art. 29 § 2 kodeksu pracy.Zmiana warunków pracy — czy wymaga formy pisemnej?
Ważnym aspektem jest fakt, że zmiana warunków umowy o pracę wymaga każdorazowo formy pisemnej. Dlatego, jeśli zmieniają się kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to należy dokonać tej zmiany w formie pisemnej. Zatem zmiana wynagrodzenia powoduje konieczność aneksowania umowy o pracę.
Na czym polega praca na dwa etatyMartyna Kowalska
Co interesujące, aneks należy wręczyć pracownikom tylko w sytuacji, kiedy wynagrodzenie zostało konkretnie określone kwotowo w dokumencie umowy o pracę. Może widnieć w niej tylko zapis o tym, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką wynikającą z ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku sporządzania aneksu do umowy.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.