Zmiany w dokumentach kwalifikacyjnych polskich marynarzy śródlądowych

Rada Ministrów 7 marca 2023 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o zmianie pracy na statkach żeglugi śródlądowej. Przygotowany on został przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe rozwiązania prawne wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w dokumentach kwalifikacyjnych polskich marynarzy śródlądowych
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 marca 2023

Co zmieniają ustawy, które wejdą w życie? 

Projekt dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej. Dzięki wdrożeniu w Polsce przepisów UE możliwe jest zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej. 

Chcesz tanio podróżować? Augustów wprowadza kartę turystyChcesz tanio podróżować? Augustów wprowadza kartę turystyMartyna Kowalska

Przepisy, które wejdą niebawem w życie wypłyną nie tylko na bezpieczeństwo żeglugi śródlądowej, ale także na uznanie ważności wydawanych przez Polskę dokumentów kwalifikacyjnych, żeglarskich książeczek pracy i dzienników pokładowych, we wszystkich krajach objętych unijną dyrektywą.

Czy zmiany są dobre dla marynarzy śródlądowych?

Pozytywnie o zachodzących zmianach wypowiedział się wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk: Zgodnie z dotychczasowym systemem prawnym, jedynym dokumentem kwalifikacyjnym w żegludze śródlądowej uznawanym we wszystkich państwach Unii Europejskiej był patent kapitana żeglugi śródlądowej. Pozostałe dokumenty kwalifikacyjne nie były jednolicie uznawane. Zharmonizowanie procedur szkolenia marynarzy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań prawnych w tym zakresie umożliwi rozwój żeglugi śródlądowej w Europie.

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy w 90%. Znamy datę otwarciaPrzekop Mierzei Wiślanej gotowy w 90%. Znamy datę otwarciaMartyna Kowalska

Jak będzie przeprowadzona wymiana dokumentów? 

Istotną informacją jest, że wymiana dokumentów kwalifikacyjnych, które mają zostać zastąpione unijnym świadectwem kwalifikacji, ma się odbyć do stycznia 2032 roku. Do początku 2032 roku zatem ważne będą dotychczasowe dokumenty kwalifikacyjne i będzie można nadal nimi się legitymować.

Ujednolicenie dokumentów wydawanych w całej Unii Europejskiej z pewnością ułatwi życie zarówno osobom zawodowo zajmującym się żeglugą śródlądową, jak i pasjonatom żeglarstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!