Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Kiedy można rozwiązać umowę o pracę?
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może zdarzyć się każdemu. Czasami jednak nasi pracownicy po prostu znikają i przez kilka dni nie pojawiają się w pracy. Jednocześnie nie ma z nimi żadnego kontaktu. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać umowę o pracę? W jaki sposób to zrobić?
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 16 marca 2023
Pracownik nie stawia się do pracy i nie usprawiedliwia sytuacji. Co robić?
W przedstawionej sytuacji pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika, czyli rozwiązania stosunku pracy bez zastosowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Można takie rozwiązanie zastosować, jeśli pracownik od kilku dni nie pojawia się w pracy oraz nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Mówi o tym z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy.Zgodnie z nim pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę, jeśli są jakieś przyczyny, które uniemożliwiają mu pojawienie się w pracy. Ponadto powinien udzielić informacji o tym, jaki jest przewidziany czas trwania absencji w pracy. Powinien zrobić to nie później, niże w drugim dniu nieobecności w pracy.
Przedwstępna umowa o pracę – co to takiego?Anna Malinowska
Jeśli pracownik nie stawi się w pracy i nie usprawiedliwi takiej nieobecności, takie zdarzenie jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych (por. wyrok SN z 28.09.1981r., I PRN 57/81).
Prawa pracodawcy w takiej sytuacji
Kodeks pracy, a dokładniej art. 52 § 1 pkt. 1 mówi o tym, że pracodawca w przypadku zaistnienia dokładnie takiej sytuacji może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika.
Co istotne, z uwagi na nieobecność pracownika w pracy oraz braku z nim kontaktu, taki dokument można przesłać pocztą. Pismo powinno zawierać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia należy przesłać pracownikowi pocztą za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
Co mi grozi za porzucenie pracy?Martyna Kowalska
Bardzo ważny jest fakt, że w takiej sytuacji data doręczenia pisma będzie jednocześnie datą rozwiązania stosunku pracy,
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.