Co to jest prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu jest uprawnieniem, które daje możliwość zakupu rzeczy wtedy, gdy druga strona chciałaby sprzedać ją komuś innemu.

Co to jest prawo pierwokupu?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 5 kwietnia 2019

Prawo pierwokupu zakłada, że możliwe będzie sprzedanie danej rzeczy, o ile oznaczony do pierwokupu nie będzie chciał danej rzeczy kupić. Jeśli ma dojść do sprzedaży, najpierw trzeba poinformować o tym tego, do kogo należy prawo pierwokupu. Dlaczego? Wystarczy, że właściciel prawa pierwokupu nie otrzyma informacji o sprzedaży, a cała transakcja może być uznana za nieważną.

CZYTAJ TAKŻE: Zobacz, kiedy można odstąpić od umowy

Jak skorzystać z prawa pierwokupu?

Żeby skorzystać z prawa pierwokupu trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Jego forma zależy od rodzaju umowy sprzedaży, do której ma dojść. Jeśli chodzi np. o możliwość sprzedaży nieruchomości, to prawo pierwokupu będzie zapisane notarialnie (ponieważ właśnie taka forma jest właściwa dla sprzedaży nieruchomości).

SPRAWDŹ TAKŻE: Co to są umowy mieszane?

Prawo pierwokupu nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca od chwili, gdy otrzymamy zawiadomienie o sprzedaży. W przypadku innych rzeczy trzeba zdecydować o tym w ciągu tygodnia, czy korzystamy z prawa pierwokupu czy nie. Oczywiście, strony mogą ustalić inny termin na to, by zrealizować prawo pierwokupu.

Prawo pierwokupu – co daje?

Prawo pierwokupu zabezpiecza i gwarantuje pierwszeństwo sprzedaży danej rzeczy. Niektórzy potocznie nazywają to rezerwacją. Prawo pierwokupu ma taki skutek, że jeśli dojdzie do sprzedaży konkretnej rzeczy osobie trzeciej, a nie zostanie o tym poinformowana osoba, która ma takie prawo (pierwokupu) to sprzedający będzie musiał naprawić szkodę, która zaistniała z tej przyczyny. Jeśli prawo pierwokupu należy do Skarbu Państwa, współwłaściciela albo dzierżawcy, to jeśli dojdzie do sprzedaży bezwarunkowej, jest ona nieważna.

CZYTAJ TAKŻE: Co oznacza potwierdzenie umowy zawieranej przez telefon

Warto wiedzieć, że ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami daje prawo pierwokupu nieruchomości gminie, jeśli wcześniej ta nieruchomość została nabyta od Skarbu Państwa i jeśli nie przeznacza się jej na cele rolne albo na cele leśne. Prawo pierwokupu dla gminy dotyczy również obiektów zabytkowych.

W przypadku, gdy jest więcej osób z prawem pierwokupu, a część z nich nie chce z takiego uprawnienia skorzystać, to inni mogą skorzystać z pierwokupu samodzielnie.

Umowa a prawo pierwokupu

W przypadku, jeśli właściciel prawa pierwokupu będzie chciał z niego skorzystać, a doszło już do zawarcia umowy z innym kupującym, to konieczne będzie ujawnienie treści tej umowy. W przypadku skorzystania z prawa pierwokupu będzie trzeba zachować zapisy umowy tak jak są. Inaczej mówiąc, powinna mieć ona identyczną treść, jak w przypadku sprzedaży osobie, która nie miała prawa pierwokupu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!