Co zrobić, kiedy dostaniesz maila, że w budynku jest bomba?

Cyberwojna trwa. Wzbudza strach, niepewność, wymusza natychmiastowe działania nie tylko ze strony zwykłego obywatela, ale również służb. Co jakiś czas zdarzają się przypadki masowego wysyłania przez przestępców maili, że w budynkach administracji, edukacji, służby zdrowia, ale także w firmach znajduje się bomba. Jak reagować?

Co zrobić, kiedy dostaniesz maila, że w budynku jest bomba?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 października 2022

Fala fałszywych alarmów

Październik dla wielu przedszkoli na terenie całego kraju nie rozpoczął się optymistycznie. Na ich skrzynki pocztowe przyszedł mail z informacją, że w budynku znajduje się bomba. Przedszkola jednak nie są jedyną instytucją, która pada ofiarą cyberprzestępców. 

Media rozpisują się od kilku miesięcy o alarmach w komendach policji, w szkołach, uniwersytetach, w samolotach, w prywatnych domach, hotelach, starostwach, dworcach autobusowych, pociągach. Do naszej redakcji dotarła informacja o bombie w jednej z rzeszowskich placówek.

6.000 zł mandatu i 20 punktów za złe przewożenie dzieci6.000 zł mandatu i 20 punktów za złe przewożenie dzieciMartyna Kowalska

Jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji? O zdanie zapytaliśmy podinsp. Martę Tabasz-Rygiel, rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

- Zdarzają się sytuacje, że do instytucji, urzędów czy placówek oświatowych wpływają fałszywe wiadomości, najczęściej drogą e-mailową, o podłożeniu ładunku wybuchowego. Bardzo często takie wiadomości mają charakter kaskadowy, wysyłane są do wielu adresatów na terenie całego kraju - przekazuje nam rzeczniczka z KWP w Rzeszowie.

Jak zaznacza, osoby, które otworzą taką wiadomość w poczcie elektronicznej, powinny powiadomić administratora obiektu lub bezpośrednio policję. 

- Należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb, które podejmowane są w oparciu o konkretną sytuację i analizę zagrożenia. Zapewniam, że żadna informacja nie jest bagatelizowana. Policja i inne służby — może to być straż pożarna, pogotowie gazowe czy energetyczne — każdorazowo działają zgodnie z procedurami - zaświadcza podinsp. Marta Tabasz-Rygiel.

Przestępcom zależy na rozgłosie

Nie tylko wzbudzenie strachu, ale i rozgłos — na tym zależy przestępcom.

- Nie ujawniamy szczegółów naszych działań, bowiem mamy świadomość, że sprawcy fałszywych alarmów mogliby z takich informacji korzystać. Wiemy też, że zależy im na nagłaśnianiu ich poczynań - wyjaśnia rzeczniczka podkarpackiej policji.

Co grozi za fałszywe alarmy bombowe?

- Sprawcom fałszywych alarmów zgodnie z art. 224a kodeksu karnego grozi odpowiedzialność za przestępstwo "Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Sprawcy mogą zostać obciążeni kosztami przeprowadzonej akcji ewakuacyjnej — wyjaśnia policjantka.

Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Martyna Kowalska

Wielu sprawców fałszywych alarmów udaje się namierzyć i pociągnąć do odpowiedzialności. Ponieważ najczęściej wiadomości wysyłane są za pośrednictwem Internetu, ustaleniem ich nadawców zajmują się funkcjonariusze wyspecjalizowani w zwalczaniu cyberprzestępczości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!