Czy muszę wyrejestrować samochód po sprzedaży?

Czy po sprzedaży samochodu musisz go wyrejestrować, czy wystarczy poinformować urząd? Jakie kroki powinieneś podjąć, aby uniknąć problemów z przyszłymi mandatami lub innymi formalnościami? Czy nowy właściciel automatycznie przejmuje odpowiedzialność za ubezpieczenie?

Czy muszę wyrejestrować samochód po sprzedaży?
  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 20 września 2024

Wyrejestrowanie pojazdu – czy jest konieczne?

W Polsce wyrejestrowanie samochodu nie jest obowiązkowe po jego sprzedaży na terenie kraju. W przypadku zbycia pojazdu, nowy właściciel jest odpowiedzialny za zarejestrowanie auta na siebie, co oznacza, że poprzedni właściciel nie musi formalnie wyrejestrowywać pojazdu. Jednakże, istnieje obowiązek, który sprzedający musi spełnić – zgłoszenie sprzedaży samochodu w urzędzie komunikacyjnym.

Sprzedający ma na to 30 dni od daty sprzedaży. Zgłoszenie to jest niezwykle istotne, ponieważ informuje urząd o zmianie właściciela, co chroni poprzedniego właściciela przed ewentualnymi problemami prawnymi i finansowymi związanymi z przyszłymi zdarzeniami, w które samochód mógłby być zamieszany. W przypadku braku zgłoszenia, możliwe jest, że np. mandaty za przekroczenie prędkości lub inne wykroczenia drogowe będą wciąż kierowane do poprzedniego właściciela.

Czy zakaz gry w piłkę na osiedlu jest legalny?Czy zakaz gry w piłkę na osiedlu jest legalny? Jakub Stasak

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Kolejnym krokiem, który powinien wykonać sprzedający, jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu. Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela, ale ubezpieczyciel musi zostać o tym poinformowany. Po sprzedaży samochodu, sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu aktualną polisę OC. Nowy właściciel może zdecydować, czy kontynuuje ubezpieczenie w tym samym towarzystwie, czy wypowiada polisę i zmienia ubezpieczyciela.

Jeśli jako sprzedający zaniedbasz poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, mogą pojawić się problemy związane z opłatami za kolejne okresy ochrony ubezpieczeniowej. Towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że polisa wciąż jest Twoją odpowiedzialnością, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zatem, zgłoszenie sprzedaży nie tylko w urzędzie, ale także u ubezpieczyciela, to niezbędny krok, który pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji finansowych.

Jak sprowadzić auto z zagranicy?Jak sprowadzić auto z zagranicy? Anna Pakaszewska-Cetera

Sprzedaż samochodu za granicę – kiedy wyrejestrowanie jest obowiązkowe?

Wyrejestrowanie pojazdu staje się obowiązkowe w sytuacji, gdy sprzedajesz samochód za granicę. W takim przypadku musisz dokonać formalnego wyrejestrowania pojazdu w urzędzie komunikacyjnym. Procedura ta jest konieczna, ponieważ pojazd opuszcza polski rejestr i przechodzi na rejestrację w innym kraju. Podczas wyrejestrowania będziesz musiał przedstawić dowód sprzedaży samochodu, czyli umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, jeśli sprzedaż odbyła się na rzecz firmy.

Kiedy samochód zostanie wyrejestrowany, nie będziesz już odpowiedzialny za ewentualne wykroczenia czy opłaty związane z pojazdem. Warto pamiętać, że wyrejestrowanie za granicę jest również konieczne, jeśli samochód zostaje sprzedany osobie prywatnej, firmie czy w ramach eksportu. W przeciwnym razie, pojazd pozostanie w polskim rejestrze, co może prowadzić do poważnych komplikacji prawnych.

Ile można się spóźnić z przeglądem 2024?Ile można się spóźnić z przeglądem 2024?Jakub Stasak

Sprzedaż samochodu wiąże się z kilkoma kluczowymi obowiązkami, które należy spełnić, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych. Chociaż nie musisz formalnie wyrejestrowywać samochodu po jego sprzedaży w kraju, to masz obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu w urzędzie komunikacyjnym w ciągu 30 dni. Dodatkowo, poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu jest kluczowe, aby uniknąć dalszych opłat za polisę OC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!